Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yerine alternatifi

Giriş Tarihi: 9.10.2015 15:25 Güncelleme Tarihi: 9.10.2015 15:39
Ihlamur yerine adaçayı alternatifi

Özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında görülen soğuk algınlığında ve vücut direnci üzerinde etkili olan un fiyatı el yakıyor. Uzmanlar, benzer tıbbi etkiye sahip , kekik ve nanenin ıhlamura alternatif olduğunu söylüyor.

IHLAMURUN FİYATI EL YAKIYOR

Son günlerde kilogram fiyatı 300 liraya kadar çıkan , vücut direncinin artmasında ve soğuk algınlığı tedavisinde önemli rol oynayan bir bitki. Ancak son günlerdeki el yakan fiyatı nedeniyle herkes ıhlamurun faydalarından yararlanamıyor.Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Baytekin, fiyatı nedeniyle ıhlamurdan uzak duran vatandaşlara, benzer tıbbi etkiye sahip alternatiflere yönelmesini tavsiye etti.Ihlamurun, teskin edici, göğsü yumuşatıcı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkilerinin yanı sıra idrar söktürücü ve damarları kuvvetlendirici etkileri bulunduğunu vurgulayan Baytekin, bu özellikleriyle başta Almanya olmak üzere alternatif tıbbın resmi olarak kabul edildiği AB ülkelerinde doktorlar tarafından da reçeteye yazıldığına işaret etti.

"UÇUCU YAĞ BİTKİLERİ DE AYNI ETKİYE SAHİP"

Baytekin, ıhlamurdaki fiyat artışına karşın benzer etkiye sahip farklı tıbbi bitkilerin de tüketilebileceğini ifade ederek, "Uçucu yağ bitkilerinin önemli bir kısmı ıhlamurla benzer etkilere sahiptir. , kekik, nane ve biberiye gibi türlerin hemen hepsi soğuk algınlığına karşı vücut direncinin artırılmasında, sakinleştirmede, hazmı kolaylaştırmada, nefesi açmada rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu türler, fiyatı yüksek olan ıhlamura alternatif olarak tüketilebilir" açıklamasında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ihlamur yerine adaçayı alternatifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN