'23 milyon aşısı yapılması gereken erişkin var'

Antalya’da düzenlenen ve 4 gün süren 17. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi’ne 3 binin üzerinde doktor katıldı. Kongrede açıklanan verilere göre Türkiye’nin aşı konusunda son derece başarılı olduğu ve çiçek, difteri, kızamık, kızamıkçık, kabakulak gibi 12 majör hastalığın kontrolünün sağlandığı belirtildi. Ancak erişkinlerde aşılama oranları hala çok düşük. Türkiye’de 23 milyon aşısı yapılması gereken erişkin insan bulunuyor.

Giriş Tarihi: 20.10.2015 15:36
'23 milyon grip aşısı yapılması gereken erişkin var'

aşısının önemine vurgu yapan Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal, yaptırmamış olanların kalp krizinden ölme riskleri daha yüksek olduğunu ifade etti. Grip aşısının kalp krizinden ölümleri yüzde 80 oranında azalttığını belirten Ünal, kalp, böbrek, diyabet gibi kronik hastalığı olanlar, e kanser ve organ nakli olanlar ile 65 yaş üzerindekilerin mutlaka grip aşısı olmaları gerektiğinin altını çizdi.


ERİŞKİNLERDE AŞILAMA ORANLARI HALA DÜŞÜK

Erişkin aşılaması sadece erişkinlerin korunması için değil 'toplumsal bağışıklığın' sağlanması için de önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ünal, "Bu şekilde aşılanmış kişiler, aşılanmamış kişilerin infeksiyon etkeni ile karşılaşma risklerini azaltmakta ve dolaylı olarak korunmasını sağlayarak infeksiyonun hızını azaltmaktadır. Örneğin, annelerin ve personelinin boğmacaya karşı aşılanması, henüz aşı ile kendi bağışıklığını geliştirememiş 1 yaş altındaki bebeklerin etrafına bir koruma 'kozası' örülmesini sağlar. Erişkin aşılaması 'yaşam boyu aşılama' kavramının bir parçası olarak görülmelidir. Türkiye Sağlık Okuryazarlığı çalışmasında 2013-14 sezonunda tüm toplumdaki grip aşılanma oranı sadece yüzde 8,7, 65 yaş üstü kişilerde de ancak yüzde 10,2 olarak bulunmuştur. Yani, erişkin aşılamasında kat etmemiz gereken çok yol vardır" dedi. Profesör Ünal, erişkinlerde aşılama oranının düşük olmasının nedenlerini de şöyle açıkladı: "Aşının etkili olmadığını düşünmek ve koruyuculuğuna inanmamak, aşının yan etkisinden korkmak ve aşıya karşı güvensizlik, yönetici seviyesinde teşvik eksikliği, hastalığı geçirmiş olduğunu düşünmek ya da risk altında olmadığını düşünmek."ÇOCUKLUK AŞILARININ ERİŞKİNLİKTE FAYDASI YOK

Çocukluk çağı aşıları ile elde edilen başarılarla kızamık gibi bulaşıcı hastalıklar unutuldukça aşılamanın gereksiz olduğuna dair yanlış ve çok tehlikeli bir algı ortaya çıktığını söyleyen Ünal, "Aşı paradoksu olarak adlandırılan bu kavram toplumsal bağışıklığın azalmasıyla tüm yaş gruplarını etkileyen salgınların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Çocuklar için olduğu gibi erişkinler için de her doktor muayenesi aşıların ve risk faktörlerinin sorgulanması, güncel aşılama önerileri doğrultusunda hastanın bilgilendirilmesi ve aşılanması için bir fırsat olmalıdır. Yaşlanmanın bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri sonucu çocukluk çağında yapılan aşıların koruyuculuğu azalmaktadır. Hacettepe Üniversitesi'nde yaptığımız çalışmada polikliniğe başvuran erişkinlerin yüzde 69'unda tetanoz, yüzde 65'inde difteri ve yüzde 91 'inde boğmacaya karşı koruyuculuk kalmadığı görülmüştür. Oysa ki bir çok çocukluk çağı infeksiyon hastalığı erişkinlerde çok daha ağır seyredebilmektedir. Bunun en yakın örneği 2013 yılında ülkemizdeki genç erişkinlerin etkilendiği kızamık vakalarında yaşanmıştır" şeklinde konuştu.


Gül Kireklo

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'23 milyon grip aşısı yapılması gereken erişkin var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN