Türkiye'nin en iyi haber sitesi

da anne olabilecek

ABD'nin Georgia eyaletinde çalışmalar yapan bilim insanları, tedavisi sonrası doğurganlığını kaybeden kadınlara bu özelliğini geri kazandıracak bir yöntem keşfetti.

Giriş Tarihi: 22.10.2015 15:50
Kanser hastaları da anne olabilecek
Bilim insanları, kanser tedavisi sırasında zarar gören yumurtalıkları hayata geri döndürecek bir buluşa imza attı.

Milyonlarca kanser hastasına ilgilendiren bu buluş, tedavi sırasında doğurganlık özelliğini kaybeden kadınlara umut ışığı oldu. Tedavinin sadece nda değil, erken menapoza giren kadınlara da yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Georgia Tıp Fakültesi'nden bilim insanları, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, kemik iliğinden alınan kök hücreleri, sonrası yumurtalıkları gençleştirmek için kullandı.

"Boş" hücreler olarak tanımlanan kök hücreler, programlanarak vücudun zarar gören herhangi bir bölgesinde hücreye dönüştürülerek zarar gören dokunun yenilenmesi sağlanıyor.

Araştırmacılar kök hücreleri, yumurtalıkları saran, koruyan ve üretim için önemli olan folikülleri tamir etmesi için programladı.

Elde edilen sonuçları Amerikan Tıbbi Üreme Derneği'ne sunan bilim insanları, araştırmada kullanılan farelerin 2 hafta içerisinde doğurganlığının arttığını belirtti.

Ntv
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanser hastaları da anne olabilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN