Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hastalıklara renkli teşhis

Giriş Tarihi: 11.11.2015 16:02
Hastalıklara renkli teşhis

İdrar rengindeki değişiklikler hastalık belirtisi olabiliyor. Kırmızı böbrek kanseri, bulanıklık enfeksiyon sorununa işaret ediyor.

Bulanık, farklı renklerde ve hatta kanlı idrar vücutta bir şeylerin ters gittiğinin işareti olabiliyor. "İdrar renginize bakarak vücudunuzda neler olduğunu anlamak için ipuçları toplayabilirsiniz" diyen uzmanlar, anormal durumları ve neden olabileceği hastalıkları sıralıyor..

YEŞİL VEYA MAVİ İDRAR:
Bu genellikle yediğiniz bir şeyden dolayı meydana gelir. Bazı yiyecek, içecek ve ilaçların idrarınızı bu renge çevirme ihtimali var, özellikle mavi boya içeriyorlarsa. Mesela kuşkonmaz, idrarınızı yeşil yapabilir.

KIRMIZI VEYA PEMBE İDRAR:
Doğal olarak kırmızı renkte olan bazı yiyecekler idrarınızın bu renklere dönüşmesine sebep olabilir. Kabız giderici ya da laksatif etkiye sahip bir takım ilaçlar da idrarınızı kırmızı yapabilir. Ve en önemlisi idrarınızda ve idrar yollarınızda kan olması büyümüş prostat, taş ve hatta böbrek kanserinin habercisi olabilir.

BULANIK İDRAR:
Bu idrar yolları enfeksiyonu ya da böbrek taşının belirtisi olabilir. Erkekler için, idrar yollarında sperm kalması da idrarı bulanık hale getirebilir.

TURUNCU İDRAR:
Yaban mersini, pancar ya da uzun süreli kullanılan boya içeren ilaçlar buna sebep olabilir. Portakal rengi idrarı oluşturan sağlık sebepleri arasında sarılık ve susuz kalma da olabilir.

KÖPÜKLÜ İDRAR:
Bazen idrarınızın köpüklü olması önemli bir durumun işareti olabilir. İdrarınızda aşırı köpük olması, çok fazla protein tükettiğiniz anlamına gelebilir.

KAHVERENGİ İDRAR:

Araştırmalara göre, bu renk karaciğer ile bir problem olduğunu gösterir. Öte yandan vücudunuz susuz da kalmış olabilir.

MAVİ İDRAR:
İdrar yolları enfeksiyonlarını ya da vücuttaki bakterilerin br işareti olabilir.


Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastalıklara renkli teşhis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN