Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşırı e tavsiyesi

İş yaşamının, yoğun koşuşturmanın oluşturduğu ve sıkıntıdan kurtulmak için değişik yollar arayan kişilere, enerjinin pozitif bir şekilde dışarıya atılmasını sağlayan u öneriliyor. Aikido Spor Kulübü Derneği Başkanı Doğan: "Aikidoyla değişik yollardan giderek olaylara farklı bakış açıları yakalıyorsunuz. Bu sayede hayatınızdaki sorunların çözümünde de farklı yollar geliştirebiliyorsunuz"

Giriş Tarihi: 15.11.2015 16:08
Aşırı strese aikido tavsiyesi
Enerjinin pozitif bir şekilde dışarı atılmasını sağlıyor

Gündelik hayatta yaşanan ruhsal, zihinsel ve bedensel sıkıntıların aşılması için çeşitli yollar arayanlara önerisinde bulunulurken, bu enerjinin pozitif bir şekilde dışarı atılmasını sağlıyor.

Aikido, insan yaşamına renk katma, hayatı anlamlandırma ve kişisel gelişim açısından alternatif bir yol olarak görülmeye başlandı.

Mersin'deki Aikido Spor Kulübü Derneği Başkanı ve antrenörü Rıdvan Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aikidonun savunma dışında ruhsal, zihinsel ve bedensel gelişim için iyi bir öğreti olduğunu belirterek, bu sayede insanların kendi yaşam güçlerini keşfettiğini ifade etti.

Hızlı yaşam temposuna ayak uydurmak için insanlarda oluşan sinir, ve kaygının yok edilmesinde aikidonun önemine dikkati çeken Doğan, bu sporun çeşitli disiplinleri içinde barındırdığı için avantaj sağladığını söyledi.

Doğan, aikido da akıl ve enerjinin ön planda olduğunu vurgulayarak, "Aikidoyla değişik yollardan giderek olaylara farklı bakış açıları yakalıyorsunuz. Bu sayede hayatınızdaki sorunların çözümünde de farklı yollar geliştirebiliyorsunuz. Bu spor akıl ve enerjinin senkron olarak gittiği bir yoldur" dedi.

Antrenman ile stres atılıyor

Doğan, aikidonun son dönemlerde özellikle iş dünyasından yoğun ilgi görmeye başladığını aktararak, "İş yerinde efor sarf edip, stres yaşadıktan sonra antrenman yaparak o stresi, yorgunluğu ve sıkıntıyı atabiliyorlar. Bu şekilde hızlı yaşam temposunda huzuru yakalayabilir" ifadesini kullandı.

"Daha sosyal bir insan oldum"


Kulüp sporcularından Güler Erbay, bu sporu yapmaya başladıktan sonra hayatına sakinlik geldiğini ve kendini çevre içerisinde daha güvende hissettiğini söyledi.

Olumlu duygularını aikidoyla pekiştirdiğine işaret eden Erbay, "Bu sporda karşıdaki insanın gücünü test ediyoruz ve savunmaya geçiyoruz. Biz çok fazla güç harcamıyoruz. Başlamadan önce içine kapanık bir insandım daha sosyal bir insan oldum hayatıma artısı da bu şekilde oldu" diye konuştu.

Öğrencilerden Murat Çevirme, sporun kendisine bedeni eğitmek açısından çok şey kattığını bildirdi.

Çevirme, bu alanda yüksek bir performans göstermenin önemli olmadığını belirterek, aikidoyu her yaştan insanın yapabileceğine işaret etti.

İlkay Aydoğan ise aikidoya yeni başladığını ve bu alanda var olduğu için mutluluk duyduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşırı strese aikido tavsiyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN