Dişleriniz çürükse dikkat!

AİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Cebe, diş çürüklerinin pek çok hastalığa yol açabileceğini belirtti.

Giriş Tarihi: 18.11.2015 15:55 Güncelleme Tarihi: 18.11.2015 16:00
Dişleriniz çürükse dikkat!
Çürük diş vücut sağlığını bozuyor

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ata Cebe, nün, özelikle kalp, mide ve faranjit gibi üst solunum hastalıklarında çok etkili olduğunu ifade etti.

Cebe yaptığı açıklamada, insanların en çok şikayet ettiği konulardan biri olan diş çürümelerine karşı alınması gereken tedbirleri sıraladı.

Diş çürüğünün sadece ağza değil insan sağlığına da ciddi zararları olduğunu söyleyen Cebe, "Bakterilerin asıl giriş yeri ağızdır. Bu nedenle ilk olarak le etkileşim içine girerler. Diş çürüğünü sadece ağız olarak düşünmemek gerekiyor. Bu durumda vücudun diğer bölgelerini de düşünmeliyiz. Diş çürüğü, özelikle kalp, mide ve faranjit gibi üst solunum hastalıklarında çok etkili oluyor" diye konuştu.

Cebe, diş çürümesinin en büyük nedeninin şeker olduğuna dikkati çekerek, bunu, beslenme alışkanlıkları, dişleri fırçalamamak ve ağız sağlığına dikkat etmemek gibi faktörlerin izlediğini belirtti.

Önce mideyi etkiliyor

Cebe, diş çürüğünün etkilediği hastalıklar hakkında da bilgiler vererek, çürüklerin özelikle beslenmeyi etkilediği için, çiğneme fonksiyonunun yerine getirilememesi nedeniyle ilk önce mideyi etkilediğini vurguladı.

Besinleri tam çiğnenmemesi durumunda mideye daha fazla yük bineceğine işaret eden Cebe, "Mide hastalıklarına sebep olacaktır. Bir sonraki etkileri, üst solunum yolları, faranjit gibi hastalıklar oluşabiliyor. Kalp üzerine direkt olarak bir etkisi yok ama sebep olduğu diğer hastalıklar nedeniyle dolaylı yoldan kalp hastalıklarına sebep olabiliyor" dedi.

Cebe, "çay dişleri çürütür" algısının yanlış olduğunu, çayın dişlerde sadece renklenmeye sebep olduğunu belirterek, onun dışında sıkıntısına yol açmadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dişleriniz çürükse dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN