Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kilodan korkma hastalıktan korur'

ABD'de obezite araştırmaları yapan Katherine Flegal ilginç bir tez ortaya attı. Flegal'e göre hafif kilolu olmak hastalıklara karşı direnç kazandırıyor. Uzmanlar: Asıl sorunumuz ideal kilonun ne olduğunu bilmemek

Giriş Tarihi: 23.11.2015
'Kilodan korkma hastalıktan korur'
ABD'de obezite araştırmaları yapan bilim kadını Katherine Flegal, kilolu olmanın sağlıkla ilişkisine dair ilginç bir tez ortaya attı. Flegal, hafif kilolu olmanın kişiyi hastalıklara karşı zayıflara oranla daha dirençli hale getirdiğini söylüyor. Flegal ve ekibi araştırmada ölen kişilerin vücut kitle endeksi ve ölüm nedenleri üzerinde inceleme yaptı.

TEZE KARŞI ÇIKANLAR DA VAR
Flegal, hafif kilonun zatürree, felç, kanser, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına karşı direnç kazandırdığını öne sürüyor. Flegal bu teziyle bazı doktorların tepkisini çekiyor. Teze karşı çıkanlar Flegal'ın çalışmasında hafif kilolu kişilerin neden uzun yaşadığı sonucunun çıkmasına bu tür kişilerin sahip olduğu hastalıklar nedeniyle daha fazla tıbbi bakım almasının neden olabileceği belirtiliyor. Ancak hafif kilolu olmanın sağlık açısından yararlı olabileceği tezine destek veren bazı uzmanlar ise " Bilim dünyasının asıl sorunu ideal kilonun ne olduğunu hala netleştirememiş olmak. Bunun üzerine odaklanılması gerekiyor" diyor.

DÜNYANIN 3'TE 1'İ FAZLA K��LOLU

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre dünya genelinde obezite oranı 1980'den sonra ikiye katlandı. 2014'te 18 yaş ve üzeri 1.9 milyon yetişkinin fazla kilolu olduğu ve 600 milyon kişinin ise obez olduğu belirlenmişti. 18 yaşındaki yetişkinlerin ise yüzde 39'unun fazla kilolu olduğu ve yüzde 13'ünün obez olduğu tespit edilmişti. 2013'te ise 5 yaşından küçük 42 milyon çocuğun fazla kilolu ya da obez olduğu açıklanmıştı. WHO'nun hazırladığı raporda obezitenin zayıflığa göre daha fazla ölüme neden olduğu vurgulanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kilodan korkma hastalıktan korur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN