sildirmek zararlı mı?

Vazgeçtiğiniz leri sildirmek zararlı mı? Dövme yaptırmanın zararı var mı? İşte dövmeyle ilgili uzmana görüşü…

Giriş Tarihi: 24.11.2015 16:06
Dövme sildirmek zararlı mı?
yaptırmak son yıllarda hızla yaygınlaşıyor. Dövme yaptırmadan önce nelere dikkat etmeli, her yerde dövme yaptırılır mı ve

Trendler, gençlik rüzgarı, sevgilinize sevginizi gösterme şekli... Verde lı Yaşam Enstitüsü'nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Fügen Erdoğan Çekin dövmelerin ileride pişmanlıklara yol açabileceğini söylüyor.

BİRBİRİNDEN İLGİNÇ DÖVME MODELLERİ

Tarihi M.Ö. 3 binli yıllara dayanan dövme, günümüzde de meraklısı giderek artan bir akım olmaya devam ediyor.

''Kalıcı makyaj da bir çeşit dövmedir''

Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü'nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Fügen Erdoğan Çekin, hijyenik şartlarda çalışılmayan yerlerde yapılan dövmelerin ciltte bir takım sağlık sorunlarına sebebiyet verdiğini belirtti. Dr. Çekin, "Dövmeler iğne ile deri altına yapılan boya enjeksiyonu. Kalıcı makyaj da bir çeşit dövmedir, sadece kullanılan boyalar farklıdır. Dövme boyalarına karşı gelişen alerjik reaksiyonlar çok sık görülebiliyor.

Boyaya bağlı reaksiyonlar dövme yapımından hemen sonra olabildiği gibi yıllar içinde de gelişebiliyor. Günümüzde dövmeler yapılırken metal tuzlar (oksitler, sülfitler) ve uygulamanın tutması için plastik bileşiklerden organik boyalardan oluşan karışımlar kullanılabilmektedir. Avrupa Birliği'nin risk değerlendirilmesinde Avrupa ülkelerinde kullanılan boyaların kozmetik kullanım için onay almadığı veya bir kısmının karsinojen olabileceği belirtilmektedir" dedi.

BU DÖVMELER BİR ACAYİP
Dövme yapılan malzemelerinin kalitesini mutlaka araştırın

Kronik alerji hastalığı, sedef hastalığı, ya da herhangi bir deri hastalığı olanlara dövmeyi kesinlikle önermediklerini kaydeden Dr. Fügen Erdoğan Çekin, vücudunda yara izi, ben ve bir takım izleri kapattırmak için dövme yaptırılmasını da onaylamadıklarını ve bende oluşabilecek herhangi bir değişikliği dövmenin kapatmasından dolayı, takibinin yapılamadığını belirtti.

Vücudun görünen bir yerine yaptırılan dövmeden, bazen aile baskısı, bazen de ayrılık gibi nedenlerle ve pişmanlıklarla kişi bir an önce kurtulmak istiyor. bu sebeplerden dolayı bir hayli yaygınlaşmış durumda.

İŞTE 2015'İN EN ÇEKİCİ DÖVME MODELLERİ!
Siyah renkli dövmeler daha kolay siliniyor

Çekin; "Özellikle sarı, yeşil, mavi renkler zor siliniyor. Siyah renk boyalar daha kolay silinmektedir. Yeni yapılmış dövmelerde silinme çok kolay olmuyor. Dövme sildirmek tıbbi bir işlemdir ve uzman doktor kontrolünde yapılmalıdır" diyor.

Kaynak: Milliyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dövme sildirmek zararlı mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN