Türkiye'nin en iyi haber sitesi

E-devlet ile GSS prim borcu sorgulama işlemleri

Giriş Tarihi: 24.11.2015 11:16
E-devlet ile GSS prim borcu sorgulama işlemleri

E-devlet ile GSS prim borcunuzu takip edebilirsiniz. GSS (Genel Sağlık Sigortası) prim borcunuzu e-devlet üzerinden online olarak sorgulayabilirsiniz. GSS nedir? GSS prim borcu sorgulama nasıl yapılır? GSS kimleri kapsar?

GSS NEDİR?

GSS borç sorgulama ile genel sağlık Sigortası kapsamına alınmış olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ödenen ya da ödenmeyen prim borçlarının kontrolü anlamına gelmektedir.Sağlık hizmetlerinden tam anlamıyla faydalanmak için GSS prim borcu tutarlarını ödemek durumundadırlar. Gelirleri asgari ücretin 3/1 oranından daha düşük olan kişilerin GSS primlerini devlet ödemektedir. Genel Sağlık Sigortası primleri kişilerin kendi gelir beyanlarını yaptıkları gelir testi sonuçlarına göre belirlenmektedir. Bu test sonucunda hastanelerden ve sağlık kuruluşlarından yararlanmak için aylık ne kadar prim ödemeleri gerektiği ortaya çıkmaktadır.

GSS KİMLERİ KAPSAR?

GSS, ülkede 18 yaşını geçmiş ve sigortası olmayan herkesi kapsıyor. Bu bağlamda belirli bir prim ödemeniz gerekmektedir. Ne kadar prim ödeyeceğinizi öğrenmek için GSS borç sorgulama işlemini yapmanız gerekecektir. GSS borç sorgulama işlemini 2 farklı şekilde yapabilmektesiniz. SGK'nın resmi sitesiE-SGM üzerinden yapabildiğiniz gibi online tahsilat üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Bu iki siteden de yapacağınız işlemleri şifresiz olarak yapabilirsiniz.

E-DEVLET ÜZERİNDEN GSS PRİM BORCU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

1. Burada internet aracılığı ile GSS borç sorgulama işlemlerinizi yapabilmek için, ilk önce, www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapınız.

2. Üst tarafında yer alan başlıklardan, E-Hizmetler yazan başlığa tıklayınız.
3. yeni sayfanın, en üst kısmında E-Hizmetler bölümüne tıklayınız.
4. Yönlendirmiş olduğunuz sayfada bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne tıklayınız.
5. "Diğer Hizmetler" bölümünden "Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama" kısmına tıklayınız.
6. Bu alanda girdikten sonra son olarak T.C. kimlik numaranızı kullanarak ve yine bu sayfada yer alan güvenlik kodu karakterlerini ilgili alana doldurarak, GSS prim borç sorgulaması işlemlerinizi sonlandırıp, borç durumunuzu öğrenebilirsiniz.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI TESCİL VE PRİM BORCU SORGULAMA İÇİN TIKLA

KİMLER GSS KAPSAMINDA YER ALIR?

- Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar,
- Kamu idarelerinde çalışanlar,
- Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar,
- İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler,
- Hizmet akdine tabi olanların ya da kamu idarelerinde çalışanların ya da köy ve mahalle muhtarları ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların dışında kalan ve sigortalı sayılmayanlar.GSS kapsamında bulunan vatandaşların, her ay belli bir miktar prim ödemeleri gerekmektedir.

Ödenen GSS primlerinin miktarı ise, vatandaşların gelir miktarlarına bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. GSS primleri, asgari ücret ile aylık gelirin miktarları temel alınarak hesaplanmaktadır.Bu durumda GSS borç sorgulama işlemlerinin esas faaliyet alanı da, direkt olarak prim ödemeleri ile alakalı olmaktadır. Yani, GSS borç sorgulaması yapılmasının amacı, az önce bahsedilen GSS primlerini kontrol etmek ve eğer var ise, GSS prim borçlarının miktarını tespit etmek şeklindedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E-devlet ile GSS prim borcu sorgulama işlemleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN