Sizin dudak stiliniz hangisi?

Çoğu kadının hayali olan dolgun dudaklara kavuşmak imkansız değil. Doğal dolgu maddeleri kullanarak yüzünüze uygun bir form yaratmak mümkün

Giriş Tarihi: 28.11.2015
Sizin dudak stiliniz hangisi?
Dudak dolgunlaştırma trendi yükseliyor. Geçmişte, enjeksiyonla dudakları daha dolgun hale getirmek, böylece genç görünümlü dudaklara sahip olmak; olgun kadınlara özgü bir uygulamaydı. Bugünlerde ise durum farklı. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, "Fazla dolgun, yapay görünümlü bir dudak, uzmanların özellikle kaçındıkları bir durum ancak dudaklarını dolgunlaştırmak isteyen genç kadınların sayısı artıyor. Bunun en önemli nedenleri arasında medyanın etkisi, ünlüler ya da 'selfie' kültürünün yükselişi yer alıyor." Karataş, bu görünümün doğal ve çekici olmadığını da belirtiyor: "Aşırı dolgun dudaklar herkese yakışacak diye bir şey yok. İşlem sonrasında doğal bir görünüm elde etmenin asıl önemli nokta olduğunu söylesem de abartılı dudaklara kavuşmak isteyen pek çok hasta var. İleri yaştaki kadınlar dudaklarına gençken sahip olduğu hacmi geri kazandırmak ve dudak çizgilerini doldurmak için dolgunlaştırma yaptırırken; genç hastalar bunu, kendilerini daha çekici gösterdiğine inandıkları için yaptırıyorlar."

SAĞLIKLI BİR GÖRÜNÜM İÇİN İPUÇLARI
Dr. Mustafa Karataş, doğal görünen dudakların en iyisi olduğunu ve dudağa çok fazla hacim eklendiğinde yüzün dengesinin bozulduğunu söylüyor. Dudaklar yandan bakıldığında önden göründüğünden daha ince durabilir. Üst dudak, alt dudaktan 2 milimetreden fazla önde olmamalı. Bundan fazlası dudakların ördek gibi görünmesine neden olur. Dudaklara hacim vermenin en kolay yolu ise dolgu enjeksiyonu yaptırmak. Hareketli ve yoğun damar yapısı nedeniyle dudaklar, dolgu açısından özel geliştirilmiş hacim takviyesi yapan hyalüranik asite daha doğal bir tepki verir. Dönem dönem modası değişen dudak modelleri olsa da dudaklarda çok fazla dolgu, dikkati dağıtarak ideal oranları ve doğal anatomiyi bozar. Karataş, hastaları dolgu ve enjeksiyonların nasıl en doğru şekilde kullanılacağı konusunda sürekli uyardığını söylüyor: "Dudakların tam ortasındaki alana, yani üst dudağımızın ortasıyla alt dudakta ona karşılık gelen yerin toplamından oluşan bölgeye dudak kalbi diyoruz. İşte bu bölgeyi hacim veren dolgu enjeksiyonu ile belirginleştirip kontur oluşturmak son derece popüler ve estetik bir yenilik. Ancak dudağın içine hacim vermek için, içeriğinde mutlaka vitamin de barındıran hyalüranik asit kullanmak gerekiyor. Böylelikle ortaya doğru irileşen, nemli dudaklar elde edebiliyoruz." Çoğu kadının hayali olan dolgun dudaklara kavuşmak imkansız değil. Doğal dolgu maddeler kullanmadan önce yüzünüze uygun bir form seçmeniz gerekiyor. Karataş, son günlerin en gözde dudak şekillerini anlattı...

DAMLA DUDAK


Anne Hatha way

Bu dudak formu alt dudakta olan, iki adet gözyaşı damlasına benzeyen dudak şeklidir. Bu iki gözyaşı damlası formu daha genç görünümün ve hacim etkisinin aktif olduğunun göstergesidir. Damla dudak, alt dudakta olan bir durumdur ve diğer dudak formları ile kombine olur. Damla dudaklara sahipseniz bunu iyi tanımalı ve alt dudak kalınlığının tamamlayıcısının her zaman düzgün ve parlak dişler olduğunu unutmamalısınız. Dişlerin her birinin yeterli genişlikte ve uzunlukta olması gerekir.

KELEBEK DUDAK


TAYLOR SWIFT

Kelebek, dudak formları arasında en nadir rastlanan şekillerdendir. Bu forma sahip dudaklar güçlü ifadeli ve genç görünümlüdürler. Kadınlar genellikle ergenlik dönemlerinde bu tip dudak şekline sahiptirler. Dozunda yapılan bir kelebek dudak uygulaması ile dudaklarınız doğal yay formuna kavuşur. Aynı zamanda daha genç ve çekici bir görünüme de sahip olursunuz.

HOLLYWOOD

MONICA BELLUCCI

Hollywood stili dudak formu kadınların çok tercih ettiği, alt ve üst dudağın da dolgun olduğu ama abartılı olmadığı bir dudak şeklidir. Bu dudak şekli daha çok sinema ve eğlence dünyasında tanınan ünlülerin tercih ettiği bir formdur. Üst dudağı üçe bölersek yani dudak kalbi ve iki yanı olarak düşünürsek üç bölümü de doldurulur. Alt dudak da üste göre orantılı bir şekilde hacimlendirilir. Çok inceltilmiş hyalüranik asit formlarıyla çok az yüze yakıştırdığım bir formdur.

MELEK KANADI

LIV TYLER


Melek kanadı (Angelic) dudak şekli üst dudağın ön planda olduğu, üst dudağın burun altındaki bölümün düz geldiği ve o bölgenin daha hacim verilip vurgulayıcı görünürlü olduğu formdur. Kadına seksi bir ifade verir. Bu dudak formunda üst dudak kenarları da dolgundur. Angelic formunu tercih eden ince dudaklı hastaların üst dudaklarına daha dolgun bir görünüm kazandırılabilir. Üst dudağın melek kanadının çıkış açısı ve inişindeki hafif doluluk ve kibar yapı korunmalıdır.

GÜL DUDAK

ANGELINA JOLIE


Bu stilin en iyi örneği Angelina Jolie'dir. Burun bitiminden çenenin ucuna kadar olan kısma baktığımızda yeterli mesafeyi, hatta fazlasını görürüz. Kalın dudaklar; ancak alt yüzü daha dar, elmacıkları belirgin ve çene hacmi yeterli olan kadınlarda uygulanabilir. Uygulamanın yapıldığı hastanın alt yüz yapısı uygunsa, yani burun altından çeneye kadar olan kısım yeterli mesafeye sahipse gül dudak yüze çok hoş bir görünüm kazandırabilir. Bu alan kısa ise dudaklar gereğinden fazla kalın görünebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sizin dudak stiliniz hangisi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN