Sık et tüketenler dikkat!

Giriş Tarihi: 30.11.2015 16:24
Sık et tüketenler dikkat!

Beslenme alışkanlığındaki bozukluklar a sebep oluyor. En yüksek riskli grubu her gün 100 gr. dan fazla et tüketenler. En az risk ise sebze ağırlıklı beslenenlerde var.

İleri süreçte körlüğe dahi neden olan ın gelişmesinin beslenme alışkanlıklarımızla ilişkisini modern katarakt cerrahisi ve lazer uygulamalarında öncü rol oynayan Doç. Dr. Tuğrul Akın anlattı.

BROKOLİ VE CEVİZ YİYİN

Beslenme şekli ve katarakt oluşumu arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu söyleyen Doç. Dr. Tuğrul Akın, en yüksek riskli grubun her gün 100 gr. dan fazla et tüketenler olduğunu söyleyerek 'Orta derecede ve az et tüketicilerinde, balık tüketicilerinde ve vejeteryanlarda ise risk daha azdır' dedi. Doç. Dr. Tuğrul Akın, sebze ağırlıklı bir beslenmeye ağırlık verilmesini, C vitamini ve omega-3 içeren besinler (balık, ceviz, keten tohumu), E vitamini (zeytinyağı, ıspanak, brokoli, ceviz ve badem), lutein (ıspanak ve balkabağı) ve zeoxanthin (mısır) içeren besinler tüketilmesini tavsiye ediyor. Bunun dışında yaşam şeklimizinde çok önemli olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Tuğrul Akın, "Sigara, aşırı güneşe maruz kalma ve şeker hastalığı gibi durumlar da katarakt oluşumunu hızlandıran risk faktörleridir" diyor.

Kaynak: Güneş
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sık et tüketenler dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN