Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trafik, kan şekeri dengesini bozuyor

Uzun süre trafikte kalıyorsanız, yola aç çıkmayın. Çünkü kan şekerinin düşmesi konsantrasyon bozukluğu ve uyku eğilimi gibi durumların ortaya çıkmasına neden oluyor

Giriş Tarihi: 30.11.2015
Trafik, kan şekeri dengesini bozuyor
Günümüzde bir yerden bir yere gitmek büyük bir sorun oluşturabiliyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde yoğun trafiğe yakalanıyoruz. Bazen aç karnına yola çıkmak, bazen trafikte geçirilen sürenin beklenmedik şekilde uzaması; öğün aralarının uzamasına veya öğün atlanmasına neden oluyor. Bu da kan şekerinin düşmesine yol açıyor. Ayrıca trafik saatlerinin uzaması kişide stres oluşturuyorsa, stresle bağlantılı olarak kan şekerini yükseltebiliyor. Uzun süren açlık nedeniyle kan şekerinin düşmesiyle ortaya çıkan uykuya eğilim ve konsantrasyon bozukluğu; trafikte dikkatli bir sürüş gerçekleştirmeyi engelliyor. Trafiğe karşı hazırlıklı olunması gerektiğini söyleyen Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi ve Acıbadem Zekeriyaköy Tıp Merkezi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Güzey, alınması gereken önlemleri sıraladı...

PROTEİN ŞART

Kahvaltıda; yumurta, peynir ya da sütten en az birini, yani protein kaynağı bir besini mutlaka tüketin. Protein kaynağının yanına tam buğday/çavdar ekmeği ya da yulaf ezmesi gibi düşük glisemik indeksli bir karbonhidrat kaynağını da ekleyin.
Karbonhidratlar ve proteinler bir arada tüketildiklerinde karbonhidratların kan şekerini yükseltme ve düşürme hızları yavaşlıyor. Böylece kan şekeriniz hızlı bir şekilde yükselip düşmüyor, denge sağlanıyor. Protein ve karbonhidrata ek olarak kahvaltınıza zeytin, ceviz gibi yağ kaynağı bir besin ekleyerek tokluk sürenizi daha da uzatabilirsiniz.

SİMİT VE POĞAÇA YEMEYİN

Sabah saatlerinde hızlı kahvaltı etmek adına yapılan en büyük hatalardan biri; poğaça ve simit gibi pastane ürünlerini tüketmektir. Bu besinler yüksek glisemik indeksli oldukları için kan şekerini hızlı yükseltip çabuk düşürüyor ve siz daha işe varmadan trafikteyken kan şekeriniz düşebiliyor. Kan şekerinizin düşmesi de; ellerde titreme, terleme, fenalık hissi ile bilinçte bulanıklıkla sonuçlanarak, sürüş kalitenizi düşürüyor. Bu nedenle sabahları bu tarz ürünlerden uzak durmaya özen göstermelisiniz.
Eğer kahvaltı yapmadan yola çıktıysanız; poğaça ve simit gibi ürünler yerine, doğru atıştırmalıkları seçebilirsiniz. Bir kutu süt, kuru üzüm, galeta ya da ceviz gibi atıştırmalıklar açlık hissinizi bastırabilir. Böylece kan şekeri dengesini sağlayıp kahvaltıyı ofiste yapmak üzere erteleyebilirsiniz. Ayrıca trafik stresinden minimum derecede etkilenirsiniz.

PRATİK ÖĞÜNLER

Kahvaltı öncesi pratik öğün örneği olarak bunlardan birini seçebilirsiniz:
1 küçük elma/armut, 10 çiğ badem
2-3 adet kuru kayısı/erik, 2 adet ceviz
1 bardak yarım yağlı süt

AKŞAM TRAFİĞİNE TAKILIYORSANIZ...

Tüm gün çalıştıktan sonra çoğumuzun tek istediği bir an önce eve gitmektir. Yorgunken trafikte kalmak zorken bir de hipoglisemiye girip (kan şekerinin düşmesi) durumu daha da güçleştirmemek için mutlaka ara öğün yapın. Hipoglisemiyi önleyerek trafikte daha dikkatli ve daha stressiz bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz.

ARA ÖĞÜNÜ ATLAMAYIN

"Kan şekeri düzeni için üç-dört saat aralıklarla ana/ara öğün yapmanız çok önemli" diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Güzey şu önerilerde bulunuyor: "Saat 13.00'de öğle yemeği yiyorsanız, ara öğün saatiniz 16.00-17.00 saatleri olmalı. İkindi öğününde doğru besinlerin seçimi akşam trafiğinde kan şekerinizin dengesi ve dikkatli bir sürüş için önemli. Bu saatlerde yapacağınız ara öğün çikolata, kurabiye, börek gibi yüksek glisemik indeksli besinler olmamalı. Bunlar yerine glisemik indeksi düşük olan bir karbonhidrat kaynağı ( tam tahıllı ekmek ya da elma/armut gibi meyveler) ve protein kaynağı bir besini bir arada tüketmek üçdört saat tokluk sağlamasının yanı sıra hipoglisemiyi de önlüyor" İkindi ara öğünü için bu alternatiflerden birini seçebilirsiniz:
2 dilim tam tahıllı ekmek ve beyaz peynirden oluşan tost
1 orta boy armut veya elma, 1 bardak süt/yoğurt
Kepekli galeta, ayran

BEKLENMEYEN DURUMLARA HAZIRLIKLI OLUN

Bir şeyler yiyip trafiğe çıkmış olsanız da yolculuk süreniz araç arızası ya da yol çalışması gibi nedenlerden beklenilmeyen şekilde fazlaca uzayabiliyor. Bu gibi durumlar için arabanızda acil durum besinleri bulundurmanızda fayda var. Acil durum için sağlıklı seçimler:
Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, muz gibi kolay tüketilebilen meyveler
Ceviz, badem, yer fıstığı gibi kuru yemişler
Kutu süt
Galeta, grisini
Besinlerle beraber trafiğe hazırlıklı olmak için su tüketiminize dikkat etmeniz gerekiyor. Arabanızda mutlaka yedek bir şişe su bulundurun ve trafiğe çıkmadan önce yeterli su içtiğinizden emin olun.

SAĞLIKLI SEÇENEKLER

Zamanınız varsa en iyisi kahvaltıyı yapıp yola çıkmalısınız. Çünkü 8-10 saatlik açlık sonrası sabah uyandığınızda bedeniniz enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu enerjiyi doğru kahvaltı ile tamamlamak kan şekerini dengeleyip trafikte maksimum konsantrasyon ve dikkatli bir sürüş sağlıyor. Sağlıklı bir kahvaltı için bu seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz: lTam buğday ekmeği, beyaz peynir, cevizden oluşan tost
Sebzeli omlet, tam tahıllı ekmek, mevsim yeşillikleri
Haşlanmış yumurta, peynir, zeytin, çiğ sebzeden oluşan bir kahvaltı tabağı
Yulaf ezmesi, süt, taze meyve, ceviz ya da badem
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trafik, kan şekeri dengesini bozuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN