Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Prematüre bebekler bile ameliyat edilebiliyor

Son yıllardaki teknolojik gelişmelerle artık doğumsal kalp anomalileri, gebeliğin 16'ncı haftasında tespit edilebiliyor. Bu sayede, risk altında doğan prematüre bebeklere bile başarılı bir şekilde müdahale edilebiliyor

Giriş Tarihi: 8.12.2015
Prematüre bebekler bile ameliyat edilebiliyor
Türkiye'de doğumsal kalp hastalıklarında cerrahi tedavisinin dünya standartlarına paralel bir şekilde gerçekleştirildiğini söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Direktörü Prof. Dr. Barbaros Kınoğlu, "Son 10 yılda doğumsal kalp hastalığı olan bebeklerin hayatta kalma oranları önemli ölçüde arttı. Artık cerrahi tedavilerdeki gelişmelerle prematüre ve düşük tartılı bebekleri bile yenidoğan döneminde ameliyat edilebilir duruma geldik" diyor. Prof. Dr. Barbaros Kınoğlu, çocuk kalp cerrahisindeki gelişmelerle ilgili bilgi verdi... Tıptaki gelişmeler sayesinde artık kalpte ya da büyük damarlardaki gelişim bozuklukları, gebeliğin 16'ncı haftasından itibaren yapılan fetal ekokardiyografi yöntemiyle saptanabiliyor. Gebeliğin takibi sırasında tanı konması öncelikle risk altındaki bebeğin doğumunun güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi ve doğumun hemen ardından bebeğin takibe alınması ve doğru tedavinin planlanması açısından büyük önem taşıyor. Çocuk kalp hastalıklarının teşhis edilmesinde, iki boyutlu doppler yöntemleri ve üç boyutlu ekokardiyografi gibi yöntemler veya kardiyak kateterizasyon kullanılıyor. Günümüzde çocuklarda görülen bazı kalp anomalileri, kapalı cerrahi yöntem dediğimiz kalp kateterizasyonuna benzer bir işlem ile kasık damarından girilerek tedavi edilebiliyor. Ancak anomalilerin büyük bir kısmı kalp ameliyatlarıyla çözülebiliyor. Gerek teknolojide kat edilen yol, gerekse cerrahideki gelişmeler sayesinde prematüre bebekler dahi yüksek başarı oranı ile ameliyat edilebiliyor. Doğuştan kalp hastalıklarının çok çeşitli olduğu ve her hastalığa yönelik özel izlem gerektirebileceği unutulmamalıdır.

GEÇ TEŞHİS ŞANSI AZALTIYOR

Kalp hastası olarak doğan bebeklerin büyük bir kısmı erken fark edildiklerinde başarılı bir tedavi ile yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebiliyor. Ama bunun için iyi donanımlı merkezler, deneyimli uzman ekipler kadar bilgili ebeveynlere de ihtiyaç var. Çünkü belirtilerin erken fark edilmesi, cerrahi başarının artmasında çok önemli bir role sahip. Bebeğin güvenli biçimde yaşamını sürdürebilmesi için doğru bir zamanlama ile cerrahi müdahaleye hazırlanması gerekiyor. Zamanında doğru teşhis ve tedavi ile normal hayatını yaşama şansına sahip bu çocukların bir kısmı ülkemizde, özellikle de kırsal kesimlerde zamanında teşhis konulamaması nedeni ile ameliyat şansını yitiriyor. Oysa çok ağır bozukluklar ile dünyaya gelen bebeklerde, mevcut hastalığa ilişkin belirtiler hemen çoğu zaman doğumla beraber dikkati çekecek şekilde ortaya çıkıyor. Ağızda, ellerde ve ayaklarda morarma, süt emerken morarma; mutlaka araştırılması gereken belirtilerdir.

DELİKLER SIK GÖRÜLÜYOR
Çocuklarda en sık görülen kalp anomalisi; kalpte kulakçıklar veya karıncıklar arasındaki deliktir. Bununla beraber akciğer giden damar darlıkları, akciğere ve aort ana damarların ters karıncıktan çıkması, kalpte delikle beraber akciğere giden damarın dar veya tam kapalı olması gibi durumlar sık görülür. Bazı doğumsal kalp anomalilerinde cerrahi girişim ihtiyacı hemen yenidoğan döneminde yapılmadır ancak geç tanı konması, cerrahiden beklenen başarı oranını olumsuz etkiler ve çocuğun sonraki hayat sürecinde buna bağlı sıkıntılar yaşamasına neden olur. Bu nedenle doğduğu anda çocuk doktoru tarafından muayene yapılamayan bebeklerin muhakkak ilk fırsatta kalp muayenelerinin yapılması gerekir. Çünkü maalesef kalp hastalıkları yıllar boyu hiçbir belirti vermeden ilerleyebilir, belirtiler görülmeye başladığında geç kalınmış olabilir.

GRİBE KARŞI KORUYUN
Doğuştan kalp hastalıklı çocukların aşıları, sağlıklı çocuklar gibi yapılmalıdır. Bazı durumlarda ek aşılar gerekebilir. Kış aylarında yoğun olarak görülen nezle ve grip gibi hastalıklar, kalp hastalığı olan çocuklarda daha ciddi problemlere yol açabilir. Bu nedenle gribe karşı korunmalıdırlar. Takibini yapan kalp hastalıkları uzmanına danışarak grip aşısı yaptırmalarında fayda vardır. Çocukların beslenmesinde özel bir diyet uygulanmasına gerek yoktur, genel beslenme kurallarına uyulması yeterlidir. Ancak sadece özel durumlarda diyet gerekebilir.

YORULACAK DİYE OYUNDAN ALIKOYMAYIN
Doğuştan kalp hastalığı bulunan çocukların büyük kısmında sanılanın aksine aktivite kısıtlamasına gerek yoktur. Hareketlerini kısıtlamak, yorulacak diye oyunlardan alıkoymak; çocuğun zihinsel ve sosyal gelişimini olumsuz etkiler. Aksine çocuğun psikolojik yönden desteklenmesi ve kalp performansının iyileştirilmesi için aktiviteye yönlendirilmesi gerekir. Ancak bazı kalp hastalıklarında çocuğa, yarışma gibi aşırı efor gerektiren aktiviteler yapması yasaklanır. Yapacağı aktiviteleri çocuğu takip eden çocuk kalp hastalıkları uzmanı belirlemeli ve çocuk gereksiz yere aktivitelerden uzak tutulmamalıdır. Çünkü önlemler hastalığın türüne ve ağırlığına göre belirlenir ve gerekirse daha az efor gerektiren aktivitelere yönlendirilirler. Aileler kalp hastalığı olan çocuklarında hangi tip aktivitelere izin vereceklerini bilirlerse, aşırı kollayıcı olma gibi yanlış hareketlerden kaçınabilirler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prematüre bebekler bile ameliyat edilebiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN