Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp ve akciğere aynı anda neşter

Giriş Tarihi: 13.12.2015
Kalp ve akciğere aynı anda neşter

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde akciğer kanseri ve kalp tümörü tanısı konulan hasta, tek bir operasyonla sağlığına kavuşturuldu

Akciğerinde ve kalbinde tümör bulunan hasta, kalbi durdurulmadan yapılan 6 saatlik operasyonla yeniden sağlığına kavuştu. Göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran 60 yaşındaki İbrahim Ordu'nun sol akciğerinde 8, kalbinde ise 4 santimetrelik bir tümör olduğu tespit edildi. Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Nakli ve Yapay Kalp Bölümü ile Göğüs Cerrahisi'nin ortaklaşa greçekleştirdiği operasyonla Ordu'nun akciğer ve kalbine tutunan kötü huylu tömörler çıkartıldı.

KALBİ DURDURMADAN 2 OPERASYON
Önce hastanın sol akciğerini kaplayan 8 santimetrelik kötü huylu tümörün çıkartılması gerekiyordu. Doç. Dr. Erdal Taşçı, sol akciğerde sol ana nefes borusuna ve sol ana akciğer damarına tutunan tümörü hastanın kalbi durdurulmadan temizledi. Daha sonra Prof. Dr. Kaan Kırali, neredeyse kalbin sağ kulakçığını tamamen saran 4 santimetrelik tümörü çıkartmak için işbaşına geçti. Prof. Dr. Kırali, kalbi durdurmadan tümörü kesip çıkardı. 6 saatte başarıyla tamamlan operasyonun, dünya üzerinde üçüncü kez gerçekleştirildiği kaydedilirken, operasyonu yapan ekibin tıp literatürüne geçtiği belirtildi. Kalp ve akciğerini kaplayan tümörlerin başarıyla çıkartılmasından sonra hasta 3 gün içinde taburcu oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp ve akciğere aynı anda neşter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN