Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koku alamamak o hastalığın habercisi olabilir!

Giriş Tarihi: 20.12.2015 13:04
Koku alamamak o hastalığın habercisi olabilir!

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Ana Bilim Dalı Başkanı Yılmazlar, koku alamamanın alzaymır belirtisi olabileceğini söyledi.

'Koku alamamak ın belirtisi olabilir'

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Nöroşirürji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Yılmazlar, nun azaldığı durumlarda mutlaka doktora başvurulması gerektiğini belirterek, "Koku alamamak alzaymırın belirtisi olabilir" dedi.

Yılmazlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koku alamamanın grip, nezle gibi rahatsızlıkların yanı sıra bazı ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğini söyledi.

Yaş ilerledikçe koku alma duyusunun zayıfladığını dile getiren Yılmazlar, "Mesela demans hastalarında yani unutkanlık ya da bunama hastalığı dediğimiz durumda veya alzaymırın başlangıcında ilk kaybolan şey koku duyusudur. Koku, böyle önemli bir şeydir. İnsanların koku hissedip hissetmemelerine göre bir demans ya da bir unutkanlık, alzaymır başlangıcı olup olmadığı belli olabiliyor" diye konuştu.

'Koku kaybı hastaluğun öncü belirtisi'


Kokunun, hafızanın bileşeni, parçası olması bakımından çok önemli bir duyu olduğuna işaret eden Yılmazlar, "Beynin ön bölgesinde yerleşmiş tümörlerde koku duygusu kayıpları söz konusu olabiliyor. Bu koku kaybı, unutkanlık hastalığı veya alzaymır hastalığının da öncü belirtisi olabilir. Bu durumda mutlaka nörologlardan destek alınmalıdır" ifadelerini kullandı.

Yılmazlar, özellikle alzaymır hastalarının koku duyusunun eksildiğinden yakındığını ve koku alamadıkları için rahatsızlık hissettiklerini bildirdi.

Burun deliklerini muayene ederek koku alınmamasının nedenini belirlemeye çalıştıklarını anlatan Yılmazlar, "Bu, grip kökenli bir şey olabileceği gibi daha da ağır sonuçlara yol açacak tümör gibi bir hastalık da olabilir. Beynimizin orta kısmında yer alan bütün hormonal sistemi kontrol eden bir bölge var. Burası hipofiz bezidir. Burada hipofiz bezi tümörleri ortaya çıkabiliyor. Koku alma duyusunun kaybolması bu nedenle oluşabilir" dedi.

Yılmazlar, koku duyusunun iyice azalması ya da yitirilmesi durumunda mutlaka doktora başvurulması, konuyla ilgili testlerin yaptırılması gerektiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koku alamamak o hastalığın habercisi olabilir!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN