Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hastalığı

Giriş Tarihi: 21.12.2015 10:14
Çarpık ayak hastalığı

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Necmioğlu, çocuklarda görülen ortopedik sorunların önemsenmesi gerektiğine dikkat çekerek, çocuklarda ortaya çıkan ortopedik problemlerin aileleri en çok endişelendiren sorunları arasında yer aldığını vurguladı.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Serdar Necmioğlu, çocuklarda görülen ortopedik sorunlar hakkında bilgi verdi. Çocukta doğuştan kalça çıkığı sorunu varsa kalça ekleminin gelişiminin anormal olacağını belirten Necmioğlu, "Bu durumda olan çocuklar genelde geç yürür. Gövdesi, sorunlu olan kalçaya doğru eğilerek adım atmaya, çıkıklık iki tarafta da söz konusu ise iki yana sallanarak yürümeye çalışır. Kalça çıkığının tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Bebek doğduğu andan itibaren kalça muayenesi yapılmalı ve ultrason tetkiki ile sorun tespit edilmelidir. Doğumdan sonraki ilk aylarda tanı konulduğu andan itibaren tedaviye başlandığında, basit cihaz ve bandajlar ile sorun ortadan kaldırılabilir. Tanısı geç konulmuş ve tedavi edilmemiş çocuklarda, eklem kireçlenmesi ve ağrılı kalça sorunları oluşur dedi.

"DÜZTABANLIK TEDAVİ GEREKTİRİR

Çocukların, ayaklarında esnek düztabanlık görünümü ile dünyaya geldiğini vurgulayan Necmioğlu, şöyle konuştu: "Çocuk, ayağa kalkıp yere bastığında ayağın uzunlamasına arkı kaybolur. Çocuk büyüdükçe ve ayakları üzerinde yürümeye başladıkça yumuşak dokular gerginleşir ve sertleşir. Böylelikle ayağın arkı ortaya çıkmaya başlar. Genellikle 3-4 yaşından sonra ayağın normal şeklini alması ön görülür. Çocuk ergenlik çağına gelmiş ve ayağında halen düztabanlık görülüyorsa mutlaka tedavi için doktora başvurulmalıdır.

"BASMA KUSURU KENDİLİĞİNDEN DÜZELEBİLİR

İçe dönük basma denilen ortopedik sorunun, çocuğun yürürken veya koşarken, ayağının içe doğru dönük durması hali olduğunu anlatan Necmioğlu, şu ifadeleri kullandı:
"Aileler bu durumun kalıcı olacağı düşüncesi ile endişelenir. Oysa çocuğun ayağındaki içe basma kusuru, 8 yaşına kadar kendiliğinden normale döner. Ayrıca alçı, cihazlama, ameliyat, özel ayakkabı ve egzersiz gibi herhangi bir tedavi gerekli değildir.

"ÇARPIKLIK VE EĞRİLİKLERDE TEDAVİYE GEREK YOK

Çocukluk çağında dizde çarpıklığın, bacakların dizden itibaren içe bükük veya yanlara doğru açık olması durumu olduğunu kaydeden Necmioğlu, şunları söyledi:

"Bu tip bozukluklar birçok çocuk için normal kabul edilir. Çocukluk çağında 1,5-3 yaşları arasında görülen yuvarlak şekildeki bacak eğrilikleri yaş ilerledikçe kendiliğinden normale döner. 3-6 yaş arasındaki çocuklarda da bacaklar, dışa dönerek X şeklini alır. Ancak bu durum zamanla ortadan kalkacaktır. Tedavi, blaunt hastalığı olarak tanımlanan ve yuvarlak şekil bacağı olan çok az sayıdaki çocuk için gereklidir. Çocukluk döneminde yaşanan ağrı sorunları çocuğun hareketlerini kısıtlamıyor ve normal yaşamını etkilemiyorsa, gün içinde kendiliğinden geçiyorsa endişe edilecek bir durum yoktur. Ancak perthes hastalığı olarak bilinen, genellikle aksama ve topallama gibi şikayetlerle ortaya çıkan ortopedik problem mutlaka tedavi gerektirir."

Çocuğun kalçasında veya dizinde sürekli ağrı ve topallama oluyorsa kısa sürede bir çocuk ortopedi uzmanına başvurulması gerektiğini anlatan Necmioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Erken teşhis edilen bu hastalıkta da başarı oranları yüksektir. çocuk doğar doğmaz fark edilebilir. Parmaklar ve topuk içe doğru dönük durur. İlk bakışta ayağın üst kısmı alta gelmiş gibi görünür. Ayaktaki bu şekil bozukluğunun yanında bacaklar normale göre daha ince ve kısadır. Çarpık ayak ağrısızdır ve uygun tedavi yöntemi ile tamamen iyileşir.

"EĞRİ BOYUN İÇİN CERRAHİ MÜDAHALE GEREKİR

Eğri boyunun, bebeğin doğduğu anda boynunun bir yana doğru eğik durması olduğuna işaret eden Necmioğlu, sözlerine şöyle devam etti:
"Çocuğun kulağı köprücük kemiğine doğru yaklaşmış, yüzü karşı tarafa bakmaktadır. Nedeni, o bölgedeki kasın gergin olmasıdır. Başlangıç tedavisi, günde birkaç kez yapılacak egzersizlerdir. Baş ters tarafa döndürülür ve boyun karşı yana doğru eğilir. Bu şekilde kas boyunun uzatılması hedeflenir. Çocuk yatarken başını istenilen tarafa döndürmesi için oyuncaklar veya ilgi çekecek eşyalar o yöne konulur. Genellikle bir yıl içerisinde bu durumun düzelmesi beklenir. Beklenen iyileşme olmazsa ameliyatla gergin olan kasa müdahale edilebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çarpık ayak hastalığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN