Türkiye'nin en iyi haber sitesi

112 ine 'delillerin korunması' eğitimi

Giriş Tarihi: 25.12.2015 14:59
112 personeline 'delillerin korunması' eğitimi

'ta, Sağlık birimlerinde görevli e, yaralamalı veya ölümlü kaza, kavga, çatışma gibi adli vakalarda olay yerinde delillerin korunması konusunda eğitim verildi. Tatbikatla sona eren 2 aylık eğitime katılan personele sertifika verildi.

ile arasında imzalanan protokol kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şubesi'nce verilen, 'Adli vakalarda maddi delillere yaklaşım' eğitimine Sağlık birimlerinde görevli 230 katıldı.

2 ay teorik ve uygulamalı şekilde gerçekleştirilen eğitim, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde düzenlenen tatbikat ile sona erdi. Tatbikatta, senaryo gereği kapalı alanda meydana gelen silahla yaralama olayında sağlık görevlileri yaralıya müdahale etti. Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Yaşar Öztoprak nezaretinde yapılan tatbikatta, sağlık görevlilerinin kanıtların korunması aşamasında yaptıkları hatalar ve doğru müdahale yöntemleri gösterildi.

Yaklaşık 20 dakika süren tatbikatın ardından eğitime katılan sağlık personeline sertifikaları verildi. Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi, tatbikatın faydalı olacağına inandığını belirterek, "Çünkü güvenlik güçleri için artık günümüzde en önemli şey delilden suçluya gitme olayıdır. Burada da en büyük sıkıntımız yıllardan beri delillerin karartılmasıydı. Bu eğitim ve tatbikat sonucunda ben inanıyorum ki daha koordinasyonlu şekilde çalışılacak ve güvenlik güçlerimizin suçluya ulaşması biraz daha kolaylaşacak" dedi.

İl Emniyet Müdürü Osman Ak da herhangi bir olayda olay yerine ilk girenlerin güvenlik güçleri ve 112 görevlileri olduğunu hatırlatarak, "Bu bağlamda koordineli bir şekilde olayın faillerine en seri şekilde ulaşmada delillerin yok olmasını engellemek ve bu bağlamda müdahaleyi en üst seviyede yaparken bir taraftan da insan hayatına en üst seviyede önem vermektir. Bunu koordineli şekilde ortaya koyuyoruz. Bir eğitim programı ortaya koyduk. Çok faydalı olacağına inanıyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
112 personeline 'delillerin korunması' eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN