Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SGK borç sorgulama

Giriş Tarihi: 5.1.2016 11:09
SGK borç sorgulama

SGK GSS Borç Sorgulama - Prim Borçlarınızı Kontrol Edin - Gss Borç Sorgulama E Devlet şifresiz Haberi ile ilgili merak edilen tüm bilgiler ve detaylar en son dakika bilgileri ile 3 Ocak 2016 Pazar tarihinde yayınlanan haberimizde.Ne kadar GSS prim borcu olduğu nasıl öğrenilir? Genel Sağlık Sigortası borç sorgulaması artık online rahatlıkla sorgulanabilmektedir. Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama ile ilgili detaylar haberimizde...

Genel sağlık sigortası borç sorgulaması artık online daha rahat bir şekilde sorgulanarak öğrenilebilmektedir.www.turkiye.gov.tr adresinden girerek isteyen herkes e-devlet şifresi ile bilgilerine ulaşabilir ve borç sorgulaması yapabilir. PTT Şubelerinden e-devlet şifrenizi alarak sizlerde siteyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası borcunuzu internetten öğrenebileceğiniz gibi var olan borcunuzu internet üzerinden de rahatlıkla uğraşmadan ödeyebilirsiniz. Siteye girerek öncelikle TC kimlik numaranızı giriş yaparak ardından sorgu tipinizi belirlemeniz gerekir. Sonrasında ekrandaki kodu girerek gss borcunuzu öğrenebilirsiniz. Aynı ekrandan var olan borcunuzu aynı bilgiler ile ödeyerek borcunuzdan kurtulabilirsiniz. Aynı adrese girerek daha birçok konu da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan ve hizmete sunulan Genel sağlık sigortası, tüm vatandaşların imkanlarından yararlanabildiği bir sağlık uygulamasıdır.FakatGenel Sağlık Sigortası ya da kısaca GSS uygulamasından yararlanılabilmesi için ödenmesi gereken belli bir miktar prim ücreti bulunmaktadır. İşte, GSS imkanlarından yararlanılabilmesi için ödenmesi gereken bu primlerin ne miktar olduğunu öğrenmeye ve kontrol etmeye olanak sağlayan SGK uygulamasına, GSS borç sorgulama işlemi adı verilmektedir. Üstelik, GSS borç sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden online olarak yapabilmeniz mümkündür.

ADIM ADIM GSS BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Buna göre, GSS borç sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden online olarak şu şekilde yapabilirsiniz;

Burada internet aracılığı ile GSS borç sorgulama işleminizi yapabilmek için, ilk önce, http://www.sgk.gov.tradresine giriş yapınız.

Daha sonraki aşamada ise, açılacak olan sayfanın üst tarafında yer alan başlıklardan, E-SGK yazan başlığa geliniz.

Sonra bir sonraki aşamada ise bu başlık altında yer alan diğer başlıklar arasından E-Hizmetler yazan başlığa tıklayınız.

Hemen ardından karşınıza çıkacak olan yeni sayfada hemen en üst kısmında E-Hizmetler uygulaması şeklinde yer alan ibareye tıklayınız.

Bu adımları yerine getirdikten sonra otomatik olarak e-devlet kapısı sistemine yönlendirmiş olacaktır.

Bundan sonra açılacak olan sayfada ilk önce, sorgu türü yazan bölümde diğer ödemeler, sorgu tipi yazan bölümde ise GSS PRİM başlığı karşınıza çıkacaktır.

Bu alanda girdikten sonra son olarak T.C. kimlik numaranızı kullanarak ve yine bu sayfada yer alan güvenlik kodu karakterlerini ilgili alana doldurarak, GSS prim borç sorgulaması işlemlerinizi sonlandırıp, borç durumunuzu öğrenebilirsiniz.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Genel sağlık sigortası olmayan her 18 yaşını geçmiş kişilerin yaptırabileceği bir sigortadır. Sigorta fırsatlarından yararlanmak için kendi sigorta priminizi kendiniz ödeyerek de sigortalı olabilirsiniz. Genel sağlık sigortası için ödeme yapmak isteyenlerin artık saatlerce sıra beklemesine ya da evraklarla uğraşmasına gerek kalmadan sadece internet üzerinden giriş yaparak hem borç sorgulama yapması hem de var olan borcunu ödemesi daha kolay bir hale getirildi. İsteyen herkes PTT şubelerinden e-devlet şifresini alarak siteye giriş yapabilir ve bu şekilde kısa sürede bilgilerine ulaşarak istediğini yapabilir. İnternet üzerinden sizlerde giriş yaparak borcunuzu sorgulayıp ardından da kredi kartınız ile borcunuzu ödeyerek sigortalı olmaya devam edebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SGK borç sorgulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN