Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nasıl oluşur?

nasıl temizlenir? Özel ultrasonik cihazlar yardımı ile yüksek frekanslarda titreşim vererek taşları dişten uzaklaştırılır. Dişeti cebi içerisindeki subgingival diş taşlarının temizliğinde bazen el aletleri ile detartraj ve diş eti küretajı yapılır. Dişeti küretajı, dişeti cebi içerisindeki sağlıksız granülasyon dokusunun alınmasıdır.

Giriş Tarihi: 19.1.2016 17:06 Güncelleme Tarihi: 19.1.2016 17:07
Diş taşı temizliği nasıl yapılır?

Özel ultrasonik cihazlar yardımı ile yüksek frekanslarda titreşim vererek taşları dişten uzaklaştırılır. Dişeti cebi içerisindeki subgingival diş taşlarının temizliğinde bazen el aletleri ile detartraj ve diş eti küretajı yapılır. Dişeti küretajı, dişeti cebi içerisindeki sağlıksız granülasyon dokusunun alınmasıdır.

Diş taşı naslı temizlenir?


Diş eti rahatsızlıkları ile başa çıkabilmek için ağız hijyenine çok dikkat edilmelidir. Normal şartlarda 6 aylık periyodik diş hekimi kontrollerinde tüm ağzın muayenesi ile birlikte temizliği (detartraj) de yapılır. Ancak bazı ağızlarda daha sık detartraj işlemi yapılması gerekebilir. Çünkü, diş taşının birikim hızı ve miktarı kişiden kişiye değişir. Diş eti seviyesinin üzerinde oluşan diş taşları, diş eti cebi içinde oluşan diş taşlarına oranla çok daha hızlı oluşur. Diş doktorunuzun size önerdiği aralıklarda diş taşlarının temizlenmesi gerekir. Detartraj işlemi yapılır iken, ultrasonik cihazlar ile yada diş minesine zarar vermeyecek en uygun aletler yardımı ile diş üzerinde oluşan kalın plak tabakası ve diş taşları temizlenir.

Dişlere yapışan bakteri plağı temizlenmediği taktirde bir süre sonra diş taşına dönüşmektedir. Hem dişetleri etrafında koyu renkli alanlar, hem de diş etlerinin şiş, düzensiz ve kanamalı görüntüsüne sebep olarak estetik olarak kötü bir görüntüye neden olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş taşı nasıl oluşur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN