Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ağrılarının nedenleri nelerdir?

ağrıları ve tedavi şekilleri nelerdir? Diz ağrısı pek çok insanın ortak şikayetidir. Diz ağrısının nedenleri basit olanlardan oldukça karmaşık olanlara kadar geniş bir yelpazede bulunmaktadır. Dizin zorlanmasından menüsküse kadar diz ağrısının pek çok farklı sebebi olabilir. Ağrının sebebi ne olursa olsun en azından doktora gidene kadar ağrıyı hafifletecek uygulamalar ile diz ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 19.1.2016 17:21 Güncelleme Tarihi: 19.1.2016 17:22
Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

ağrısı pek çok insanın ortak şikayetidir. Diz ağrısının nedenleri basit olanlardan oldukça karmaşık olanlara kadar geniş bir yelpazede bulunmaktadır. Dizin zorlanmasından menüsküse kadar diz ağrısının pek çok farklı sebebi olabilir. Ağrının sebebi ne olursa olsun en azından doktora gidene kadar ağrıyı hafifletecek uygulamalar ile diz ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Diz ağrıları ve tedavi şekilleri nelerdir?


Diz Ağrısı İçin Buz

Buz kompresi diz ağrısı için uygulanabilecek ilk yöntemdir. Bu, dizde darbeye ya da ters bir harekete bağlı olarak oluşabilecek şişin engellenmesi ve ağrının hafifletilmesi için kullanılan etkili bir yöntemdir. Öncelikle ağrılığınızı dizlerden almak için sırt üstü uzanın. Sonra ağrıyan dizin üzerine buz dolu bir torba yerleştirip en az 20 dakika bekletin.

Eğer ağrı hafifse buz torbasını kaldırdıktan sonra dizi sıkıca sararak birkaç gün dinlenin. Buna rağmen şişme ya da ağrı 1-2 gün aynı şiddette devam ediyorsa bir doktora görünmelisiniz. Dizi sarmak için bandaj kullanmanız tavsiye edilir ancak ilk anda bandajınız yoksa bir kaç tişört ile sarabilirsiniz.

Diz Ağrısı İçin İlaçlar

Steroid olmayan enfeksiyon engelleyici ilaçlar (NSAID) dizde oluşabilecek şişmeyi engeller ve ağrıyı hafifletebilir. Bu ilaçlar arasında en bilineni aspirindir. Ancak bu tip ilaçların uzun süreli kullanımı vücutta başka sorunlara yol açabileceği için dozaj ile ilgili tavsiyeleri doktorunuzdan alabilirsiniz.

Dizlerinizi Hareket Ettirin

Diz ağrısı şikayetiniz varsa onları hareketsiz bırakmak yapabileceğiniz en kötü şey olacaktır. Darbeye ya da ters bir harekete bağlı olan nda bile dizleri açmak için günlük olarak hafif hareketler yapmalısınız. Eğer dizlerinizi dinlendirmek adına uzun süreli hareketsiz bırakırsanız eklemleriniz hareketsizliğe alışacak ve daha sonra hareket ettirdiğinizde daha çok ağrıya maruz kalacaksınız.

Ağrıyan dizi hareketsiz bırakan hastaların dizlerinin iyileşme süresi düzenli hareket yapan hastalara göre 2 kat daha uzundur. Tamam dizlerinizi ağrıdan korumak için bir süre dinlendirmeniz gerekiyor ama tamamen hareketsiz bırakmanız anlamına gelmiyor.

Diz Ağrısı Çeken Kişilerin Yapması ve Yapmaması Gerekenler

 • Çok fazla istirahat etmeyin. Çok fazla dinlenmek kaslarınızı zayıflatır bu da ağrının daha kötü hale gelmesine neden olabilir. Dizleriniz için güvenli bir egzersiz programı seçin ve düzenli bir şekilde bu programı uygulayın. Eğer hangi hareketlerin güvenli olduğundan ya da hangi hareketi ne kadar süreyle yapmanız gerektiğinden emin değilseniz doktorunuzla ya da bir fizyoterapist ile görüşün.
 • Kardiyo egzersizleri dizlerinizi destekleyen kasları güçlendirir ve esnekliği arttırır. Ağırlık egzersizleri ve germe hareketleri de aynı anlamda faydalıdır. Kardiyo için bazı iyi seçenekler yürüyüş, yüzme ve su egzersizleridir.
 • Ağrıyan ya da dengesiz bir diz düşme riskinizi arttırır. Bu da dizinizin daha fazla hasar görmesine neden olabilir. Bu sebeple düşmemek için gerekli önlemleri alın ve daha dikkatli olun.
 • Eğer çok kiloluysanız, kilo vermek dizlerinizin üzerindeki stresi hafifletecektir. Vereceğiniz birkaç kilo dahi farkı hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Eğer ihtiyacınız varsa koltuk değneği ya da baston kullanmaktan utanmayın.
 • Eğer doktorunuz da uygun görürse akupunktur tedavisinden faydalanabilirsiniz.
 • Doğru ayakkabılar kullanmaya özen gösterin. Kullanacağınız yanlış ayakkabılar sorunu daha da kötü hale getirebilir.
 • Koşma, atlama ya da kicbox gibi sarsıcı egzersizlerden kaçının. Ayrıca eskrim gibi dizinize çok fazla stres yükleyecek egzersizlerden de uzak durun. Bu tür egzersizler hem ağrıyı arttırır hem de doğru yapılmadığı takdirde yaralanmaya neden olur.
 • Doktorunuz da uygun görürse ergoterapi ya da fizyoterapiye başvurabilirsiniz. Bu tür yöntemler diz ağrısı çeken kişilere iyi gelebilmektedir.
 • Yeterli miktarda uyumaya özen gösterin.
 • Doktorunuzla görüşüp önereceği merhemlerden, jellerden ya da spreylerden faydalanabilirsiniz.
 • Yukarıda diz ağrısına ne iyi gelir sorusuna kısaca yanıt vermeye çalıştık. Dizler yapıları gereği karmaşık bölgeler olduğu için diz ağrıları diz kapağından kemiklere, kıkırdaktan eklem sıvısına ve bağlara kadar pek çok farklı alanda oluşabilecek sorunlar yüzünden meydana gelebilir.

Bu nedenle sık sık diz ağrısı çekiyorsanız ya da yanlış bir hareket sonrası dizinizde ki ağrı 4-5 gün boyunca azalmadan devam ettiyse daha yerinde bir teşhis ve tedavi yöntemi için bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Diz Ağrısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 • Yüksek topuklu ayakkabılar dizlerdeki baskıyı %23 oranında arttırmaktadır.
 • Sigara içmenin diz ağrıları üzerinde de etkisi vardır. Sigara içmek kan tedariğini azalttığı ve doku onarımını geciktirdiği için iyileşmeyi yavaşlatır.
 • Diz ağrısı doktorların en sık karşılaştığı muskuloskeletal şikayetlerden birisidir.
 • Diz ağrısına ani yaralanmalar, tendo yangısı, bursan iltihaplanması, osteoartrit, yerinden oynamış bağlar ya da eklem iltihabı gibi rahatsızlıklar neden olabilir.
 • Dizlerle ilgili problemler ya da yaralanmalar genellikle spor, işle ilgili görevler ya da evde yapılan işler esnasında meydana gelir.
 • Diz vücutta yer alan en büyük eklemdir.
 • Diz ağrısı atletler için özel bir problemdir ve atletlerin yarısından fazlası her yıl bu probleme katlanmaktadır.
 • Dizinizde ağrı olduğunda egzersizi durdurarak, fiziksel aktivite öncesi ve sonrası bacaklarınızı esneterek, uygun ayakkabıları giyerek ve egzersizinizin yoğunluğu ile şiddetini kademeli olarak arttırarak dizlerdeki yaralanma riskini azaltabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diz ağrılarının nedenleri nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN