''Giyilen bileği sıkmasın''

Soğuğun damarları büzüştürme etkisi, daha önce bacak damarları ile ilgili problem yaşayan hastalarda pıhtı atması sebebiyle akciğer embolisi, kalp krizi ve felç yaşanması riskini artırır.

Giriş Tarihi: 19.1.2016 11:04 Güncelleme Tarihi: 19.1.2016 11:10
''Giyilen çorap bileği sıkmasın''
Hava sıcaklığındaki düşüşlerin bazı problemleri ile mücadele edenler için ciddi tehlikelere yol açabileceğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksoy, özellikle bacaklarında damar tıkanıklığı olan kalp damar hastalarını dikkatli olmaları konusunda uyardı.

İLTİHAP KALBİN DÜŞMANI

Özellikle nda, kalbe bağlı ölümler ve kalp krizi oranlarının arttığına dikkat çeken Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu, "Soğuk havada vücut daha fazla enerji ye ihtiyaç duyduğu için sempatik sistem daha fazla çalışır. Bu da nabız ve tansiyonun yükselmesine, dolayısıyla kalbin üzerindeki yükün artmasına sebep olur. Kalp-na yatkın kişilerde bu faktörler kalp üzerindeki stresi arttırarak kalp krizini tetikler" dedi. Vücutta iltihap hücrelerinin artışının kalbi olumsuz yönde etkilediğini de hatırlatan Doç. Dr. Çatakoğlu, "Grip ve üst solunum yolu hastalıkları sırasında vücuttaki iltihap hücrelerinin daha aktif hale gelirler. Bu da nda krizi riskini artırır" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
''Giyilen çorap bileği sıkmasın''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN