Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çikolata' kisti alınan kadın, olabilecek

Kayseri'de, 6 saat süren kapalı la rahmindeki iki '' alınan 3 yıllık evli, 29 yaşındaki Saliha Eşgi’nin sağlığına kavuştuğu istediği zaman olabileceği açıklandı.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 11:36
'Çikolata' kisti alınan kadın, anne olabilecek

Memorial Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Doç.Dr. Gökalp Öner, 4 santimetrenin üzerindeki miyom ve 'çikolata kistlerinin', gebeliğe engel olduğunu söyledi. Öner, miyomların rahim kaslarında oluşan iyi huylu tümörler olduğunu hatırlatırken, şöyle dedi:
"Çikolata' kistleri ise endometriozis hastalığı olarak tanımlanmaktadır. '' vücuttaki başka bölümleri de etkileyebilir. Myomlar ise, hiç doğum yapmamış kadınlarda daha sık görülür. 20-35 yaş arasındaki kadınların yaklaşık yüzde 20'sinde, 45 yaş üzerindeki kadınların ise yaklaşık yüzde 40'ında miyom vardır."

Doç.Dr. Öner, 'çikolata kisti' ve miyomların, ağrı ve kanamayla belirti verdiğini vurguladı. Hastaneye bu belirtilerle başvuran Saliha Eşgi'ye de gerekli tetkiklerin yapılması ardından, kapalı uyguladıklarını kaydeden Öner, şöyle dedi:
"Kapalı olarak gerçekleştirdiğimiz ameliyat ile yarım ve bir santimetrelik kesilerden miyom ve çikolata kistlerini çıkarmayı başardık. Bunu yaparken hastanın rahmine ve yumurtalıklarına koruyucu önlemler aldık. Açık ameliyata göre laparoskopik yöntemde risk oranı oldukça azdır. Hastamız operasyondan kısa bir süre sonra taburcu oldu ve normal yaşamına geri döndü. İyileşme süresi kısa olduğundan bu yöntem hasta için konforludur. Bir ay içinde gebelik planlayabilir."

Saliha Eşgi, 4 ay önce ciddi ağrıları ve adet düzensizliği üzerine doktora başvurduğunu, tanı konulamayınca Doç.Dr. Gökalp Öner ile görüştüklerini, eşi ile hastaneye geldiklerinde büyük bir sorun olduğunu düşünmediklerini söyledi. Eşgi, "Teşhis konulduktan sonra çok şaşırdık. Sağlığıma kavuştuğum ve gebelik planı yapacağımız için çok mutluyum" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çikolata' kisti alınan kadın, anne olabilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN