İmplant sürecinde dişsiz mi kalınır?İyileşme dönemi nasıldır?

İmplant tedavisinin süreci nasıldır?İmplantlar çene kemiğine yerleştirildikten sonra, iyileşme süresi oldukça kısadır.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 14:50

İmplantın iyileşme dönemi nasıldır?

İmplant işlemi bitiriltikten sonra hekim tarafından hastaya gerekli uyarılar yapılır ve hastanın bir süre kullanacağı ilaçlar yazılır. Anestezinin etkisi geçtikten sonra hasta yemek yemeğe başlayayıp normal hayatına dönebilir.

Bazı durumlarda diş implantı genel anestezi altında yapılabilmektedir. Bu durumda hasta 4-5 saat gözetim altında kalabilmektedir. Hasta gözetim sonrasında doktorun söylediklerine ve uyarılarına dikkatle uymak durumundadır. Hasta söylenenleri harfiyen uygulamışsa herhangı bir sorun yaşamamaktadır.Daha öncede söylediğimiz gibi implantlar çok kısa sürede iyileşmektedir. Ağız dokusu yapısı itibariyle çok hızlı iyileşmektedir. İmplant yapılırken açılan dişetindeki dikişli bölge bu özellikten dolayı hızlıca iyileşmektedir. Çene kemiğine vidalanan implant aslında takıldığı anda bile iyileşmiş sayılır.

Ancak hekimin beklediği iyileşme bu değildir. İmplantların üst yapılarının yapılabilmesi için 3-5 ay arasında beklemek gerekir. Hekimin bu süreyi beklemesindeki amaç kemikle titanyum implantın bütünleşmesini sağlamaktır. Titanyum yapısı gereği çene kemiği implantın pürüzlendirilmiş yüzeyine yapışmaktadır. Çene kemiği titanyumu sardıktan sonra implant yerine tam olarak sabitlenmektedir.Yukarıda bahsettiğimiz bekleme süreleri bazı özel implant markalarında bir aya kadar düşebilmektedir. İmplantın kalitesi gibi çene kemiğinin kalitesi de bekleme periyodunu değiştirmektedir. Sigara alışkanlığı da bekleme süresini uzatarak tedaviyi olumsuz etkilemektedir. Diğer etkenler ise hekimin başarısı ve hastanın implant işleminde sonra önerilere ne kadar uyup uymadığıyla ilgilidir.

İmplant yapılana kadar dişsiz mi kalınır? İyileşme dönemi nasıldır?


İmplant uygulaması sırasında dişsiz kalınır mı ?


Buna uygulanan implantın bölgesine göre ya da kemik yapısına göre karar verilir.Özellikle ön bölgede estetik açıdan sorun teşkil eden durumlarda hastaya geçici protez uygulaması yapılır ve iyileşme süresi geçici protezlerle tamamlanır.Bu süre sonunda yeni ölçüler alınarak gerçek dişler yapılır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmplant sürecinde dişsiz mi kalınır?İyileşme dönemi nasıldır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN