İmplant tedavisi güvenli ve uzun ömürlü müdür?

Giriş Tarihi: 20.1.2016 12:27 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 12:29

İmplant güvenli ve uzun ömürlü bir tedavi midir? Diş implantları dünya da yaklaşık 45 yıldır uygulanmaktadır. Ülkemizde ise 25 seneyi aşkın bir süredir implant diş uygulamaları başarı ile yapılmaktadır.

İmplant güvenli bir yöntem midir?

Gerekli tüm tetkikler ve incelemeler yapıldıktan sonra lokal anestezi ile implant uygulamalarI güvenli olarak gerçekleştirilebilir. Ancak dişhekimliğinde herhangi başka bir tedavi yönteminde görülebilecek komplikasyonlar implant tedavilerinde de gerçekleşebilmektedir. Örneğin aşırı derecede çürük hata dişin pulpa dediğimiz sinir dokusan kadar ilerlemiş bir diş düşünelim. Bu diş için radyografik değerlendirmeden sonra anestezi yapılır ve çürük temizlenir kanal tedavisine başlanır. Ancak kanal tedavisi sırasın kullanılan ince uçlu kanal eğeleri kök içinde kırılabilir ve bu durum mevcut dişin çekimine neden olabilir. Tıpkı bunun gibi bazı komplikasyonlar implant tedavisinde de gelişebilmektedir. İmplant işlemlerinde anatomik yapılar cerrah tarafından çok dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Bu anatomik oluşumlardan en önemlisi üst çene için sinüs boşlukları alt çene için ise mandibular kanal ve mental foramen dediğimiz damar-sinir paketinin geçtiği alanlardır. Eğer üst ve alt çenedeki bu anatomik oluşumlar dikkatli incelenmez ve implant boyları dikkatli hesaplanmazsa, üst çenede sinüs boşluğu perfore olabilir yani delinebilir. Bu durum ise hastada kronik sinüzite kadar varabilecek olaylar silsilesini başlatabilir tabi farkında olup hekim bu perforasyonu düzeltirse mevcut problemin önüne geçilecektir. Alt çenede ise mandibular kanalın perforasyonu ise hastanın dudak ve yanak bölgesinde geçici bazı durumlarda ise kalıcı uyuşukluğa sebep olabilmektedir. Çünkü damar-sinir paketindeki bu travma sonucu sinir hücreleri zedelenir ve zedelenen sinir hücrelerinin rejenerasyon dediğimiz yenilenmesi durumu oldukça zor ve uzun bir süreçtir. Eğer implant, damar-sinir paketini geçtiği bölgeye konulmuş ise derhal sökülmelidir. Eğer cerrahi sırasında perforasyon var ise hastaya işlem sonrası birkaç ay kullanmak üzere B vitamini kompleksi önerilmketedir. İmplant cerrahisinde travmatik cerrahi uygulanırsa, implant sırasında çene kemiğinde kırıklar ve çatlaklar oluşabilmektedir. Mevcut çatlaklar ve kırıklar işlem esnasında uzman bir hekim tarafından kolaylıkla düzeltilebilir. Bu esnada membran ve kemik tozu denilen bazı biyomateryaller de kullanılabilir. Çok ileri kırıklar oluşmuş ise fiksasyon vidaları ile çene kemiğindeki kırık parçalar birbirine sabitlenmektedir. Tüm bu komplikasyonlar tedavi edilebilir durumları içermektedir ancak hastaya ağrı ve konfor kaybı gibi durumlara sebebiyet verebileceğinden önem taşırlar. İmplant işleminin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için uzman dişhekimi hastayı klinik ve radyografik olarak dikkatli bir şekilde değerlendirmeli ve travmatik olmayan cerrahi müdaheleyi titizlikle gerçekleştirmelidir.

İmplant tedavi güvenli ve uzun ömürlü müdür?


Diş implantı uzun ömürlü müdür?

Diş implantları uzun ömürlüdür, eğer kuralına uygun yapıldıysa, önceden planlaması güzel yapıldıysa, kemik destek dokuları da yeterliyse, hastamız mesela sigara içmiyorsa veya günde beş taneden fazla sigara içmiyorsa, kötü bir alışkanlığı yoksa, ağız hijyenine dikkat ediyorsa, implantlar yapıldıktan sonra 3 ayda bir daha sonra 6 ayda bir rutin kontrollerine gidiyorsa diş hekimine implantlar ömür boyu kullanılabilecek tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. İmplantlar sabit kalabilir ama zaman içerisinde mesela protezler eskiyebilir, kullanıma göre 5-10 yılda bir üzerine yapılan protezleri değiştirmek gerekebilir ama implantlar ömürlük tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmplant tedavisi güvenli ve uzun ömürlü müdür?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN