nedir?

nedir? Kanser vücut hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde üremeleri ile meydana gelen bir hastalıktır. Hücreler henüz tam bilinmeyen bir nedenle, kontrolsüz olarak bölünmeye başlarlar. Bu yüzden bedende hızlı hücre çoğalmasından oluşan kötü urlar oluşur ve bunlara kanser denir. Organizmada meydana gelen ve hücreleri kontrolsüz büyüyen kötü huylu tümörlere verilen genel addır.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 10:07
Kanser Nedir?

Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Sağlıklı vücut hücreleri bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar. Fakat bu sınırlıdır, sonsuz bölünemezler. Sağlıklı bir hücre gerektiği yerde ve gerektiği kadar bölünür. Buna karşın hücreleri kontrolsüz bölünmeye başlar ve çoğalırlar. Zamanla birikerek tümörleri (kitleleri) oluştururlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler yada tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde büyümeye devam ederler. Kanserin bu şekilde yayılmasına metastaz adı verilir. Farklı tipteki kanserler, farklı hızlarda büyürler, farklı yayılma biçimleri gösterirler ve farklı tedavilere cevap verirler. Bu nedenle kanser hastalarına var olan kanser türüne göre farklı tedaviler uygulanır.

Kanser nedir?


Kanserin Nedenleri


Kanserin sebebi henüz kesin olarak bilinmemektedir. Kanser için risk faktörleri yaşam şekillerine, yaşa, cinsiyete ve aile öykülerine bağlı olarak değişir. Bir başka etken ise çevresel faktörlerdir.

Genel olarak sıralarsak;

• Sigara, alkol kullanımı,
• Uzun süre ve tehlikeli saatlerde güneş altında kalma,
• Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma,
• Bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boyalar, asbest v.b.)
• Bazı virüsler
• Hava kirliliği
• Radyasyona maruz kalma,
• Kötü beslenme alışkanlığı


Kanserin Belirtileri

Bu belirti ve bulgular kanserin köken aldığı doku ve organlara göre değişir. Hatta bazen hiç belirti ve bulgu vermeden muayenede veya kontrolde kanser tanısı konulabilir. Ancak dikkat edilmesi sizi uyarması gereken bazı belirtiler şöyle sıralanabilir

Memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler
İyileşmeyen yaralar
Uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük
Yutkunma güçlüğü ve hazımsızlık
Ben ve siğillerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği, yara...
Büyük ve küçük abdest yapmakta ki değişiklikler
Rahim ve makattan gelen normal olmayan bir kanama veya akıntı

Kanserden Korunmak için

İdeal bir kiloyu koruyun
Çok yönlü beslenin
Günlük diyette sebze ve meyveler bulundurun
Yüksek fiber içerikli yiyeceklerle beslenin
Günlük diyetteki yağ miktarını azaltın
Alkol alımını azaltın
Tuzlanarak, tütsülenerek ve nitritlerle korunarak saklanan yiyeceklerden uzak durun

Kanserde Tedavi Tipleri

CerrahiTedavi
Radyoterapi
Kemoterapi
Hormonal tedavi
Biyolojik ajanlar

Öncelikle kanserden korkmamalıyız. Korku doktora gitmeyi önler ve tanıyı geciktirir. Kanserin iyileştirilir bir hastalık olduğunu ve bu iyileşme oranının erken teşhis ile doğru orantılıdır. Tüm kanserlerin yaklaşık üçte ikisi potansiyel olarak önlenebilir niteliktedir ve erken tanı ile halen %50 olan kür oranları %95'lere yükseltilebilir. Kanserin belirtileri konusunda uyanık olmalı ve bu belirtilerin herhangi birini hissettiğimizde doktora başvurulmalıyız. Hiç rahatsızlık duymasak da yılda bir kez genel kontrolden geçmeliyiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanser nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN