Türkiye'nin en iyi haber sitesi

de sanat terapisi ne kadar etkilidir? Nasıl uygulanır?

de sanat terapisi nedir? nasıl uygulanır? Sanat terapisi, sanat materyallerinin kullanıldığı dışavurumcu bir terapi biçimidir.Yaratıcı sürecin psikolojik yönünü özellikle farklı sanat materyallerinin duygusal özelliklerini anlama ile geleneksel psikoterapötik teori ve teknikleri birleştirir.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 12:12
Sanat terapisi, sanat materyallerinin kullanıldığı dışavurumcu bir terapi biçimidir.Yaratıcı sürecin psikolojik yönünü özellikle farklı sanat materyallerinin duygusal özelliklerini anlama ile geleneksel psikoterapötik teori ve teknikleri birleştirir. Tıbbi sanat terapisi, fiziksel olarak hasta, bedensel travmaya uğramış, ameliyat ya da kemoterapi gibi girişimsel yada agresif tıbbi işlemlere maruz kalmış kişilerle çeşitli zihinsel tasvirlerin yeniden hatırlanması ve sanat dışavurumunun klinik uygulamasıdır. Tamamlayıcı ve bütünleyici tıbbın bir biçimi olarak değerlendirilir. Tıbbi sanat terapisinin bedensel hastalığı olan kişilerde farklı alanlarda yararlar sağladığı belirlenmiştir. Sanat terapisi diğer terapi türlerinden farklı olarak oturumlar sırasındaki uygulamalarda hastaların yaratıcı faaliyetlerde bulunmaları nedeniyle onları hastalığın varlığından bir süreliğine uzaklaştırmakta, hastalık ya da yeti kayıplarını unutturmakta, kısa bir süre yaratıcı etkinlikte bulunmalarına rağmen o kısa sürede normalliği ve kişisel güçlerini tekrar yaşayabilmelerini sağlamaktadır. Bu makalede tıbbi sanat terapisinin tanımı, işlevi ve gerekliliği literatür bilgileri ve olgularla aktarılmaya çalışılmıştır.

Sanat Terapisinin Çeşitli Etkileri

Özellikle tanısı almış kişilerle yapılan çalışmalarda sanat terapisininolumlu etkileri olduğu saptanmıştır. Sanat terapisi kanser hastalarının hastalıkla ilgili fiziksel, duygusal, ruhsal deneyimlerini birleştirir ve sanat ürünü aracılığıyla hastaya yeni yollar bulmasını sağlayarak başaçıkma kaynaklarının artmasını, kişisel sınırlarını fark etmelerini sağlar. Hastalıklarının getirdiği etkilere uyum geliştirmede, pozitif bir rol oluşturmada ve kanserle mücadelede birçok fırsat sunar.Hastalara destek, psikolojik güç, hastalıklarıyla ilgili yeni içgörü kazanma gibi birçok faydası bulunur. Yapılan çalışmalarda sanat terapisi uygulamalarının kadınların anksiyete, depresyon ve yorgunluk hissini azalttığı, stres belirtilerinde belirgin bir azalma ve sağlıkla bağlantılı yaşam kalitesinde ise belirgin artışa neden olduğu saptanmıştır.Sanat terapisi çalışmaları sonucunda kişiler kendilerini daha değerli ve güçlü hissetmiş, kanserle ilgili farkındalıkları artmış, daha fazla sosyal, duygusal ve bilgisel destek algılamaya başlamıştır.[ Çalışmaya hasta yakınlarının da katılması onların hastalarına desteklerinin artmasına yol açmıştır. Sanat terapisinin doğası gereği sahip olduğu özellikler kısa sürede grup uyumunun oluşumuna da katkı sağlamaktadır. Özne olarak bir insan ve nesnel bir gerçeklik arasındaki karşılaşmadan ortaya çıkan eserde nesnel gerçeklik tamı tamına yeni, eşsiz ve özgündür, ayrıca kişiye özgüdür. Eğer bir kişi öznel olgularının nesnel olduğunun kabul edilmesi gerektiğini iddia ederse ona deli diye bakılır. Oysa aynı kişi kendine ait geçiş alanının keyfini herhangi bir
Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar iddiada bulunmadan çıkarabilirse diğer kişiler de ona tekabül eden kendi ara bölgeleri olduğunu kabul edebilir, ortak bir deneyim alanı olduğunu görmekten memnun olur. sanatla grup terapisi uygulamasında nesnel gerçeklik olarak kanserli yapı ve hücrelerin her bir kişinin geçiş alanındaki yaratı edimi sonucunda ortaya çıkan eserleri yer almaktadır. Bir hasta kanserini tüm vücudunu dolaşıp yiyen ağzı ve gözleri olan küçük küçük canavarlar olarak, biri yılan olarak, biri dikenli bir yapı olarak diğeri su kesesi olarak ortaya çıkarmış ve anlatmıştır. Her biri ara bölgesinin keyfini yaşayarak yaratımda bulunmuş ve hiçbiri "kanser denilen nesnel gerçeklik budur" dayatmasında bulunmamıştır. Bu yaşanılan ara deneyim bölgesi aynı sanat, din ya da felsefe alanındaki grup üyeleri gibi sanat terapisine katılan grup üyeleri üzerinde bir örtüşme sağlamaktadır.

Sonuç

Bedensel hastalık tanısı alan kişilerle yapılan sanat terapisinin diğer terapi türlerine göre en büyük farklarından birinin hastalara normallik duygularını yaşatması olduğu düşüncesindeyim. Uygulamalar sırasında sanat terapisi, 81 Tıbbi Sanat Terapisihastaları o hastalıklı hayatlarından çekip bir pencere açarak nefes almalarını, kaybettikleri eğlenme kapasitelerini ve kontrol duygularını sanat ürününü yaratırken tekrardan fark etmelerini sağlamaktadır. Dışarıdan gözlemci olan kişi, hastaların uygulamalar sırasında bir yandan içlerindeki acılarıyla buluşup karmaşık duygular yaşarken bir yandan küçük çocuklar gibi eğlendiklerini çok rahat gözlemleyebilmektedir. Ayrıca sanat terapisi, çok hızlı bir gerileme sağlayarak kişinin içinde taşıdığı konuya hızlıca ulaşabilmekte ve hızlı bir ilerlemeyle içinde var olanı inkar edilemeyecek bir şekilde ortaya koyabilmektedir. Çalışmalarda bu hem hızlılık hem de sorunun çok somut olarak ortaya dökülmesi beni her zaman etkilemiştir. Bu hızlılık, "hasta her şeyi hemen fark etsin" şeklindeki bir beklentim olduğunu düşündürmemelidir. Çünkü hasta ancak hazır olduğunda ortaya çıkan ürünü işleyebilmekte ve gelişim gösterebilmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanserde sanat terapisi ne kadar etkilidir? Nasıl uygulanır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN