Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kepçe ameliyatı neden gereklidir?

Kepçe ameliyatı nedir? Nasıl Uygulanır? Otoplasti genellikle kepçe kulakları başa daha yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek veya büyük kulakları küçültmek amacıyla yapılır.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 16:09 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 16:48
Otoplasti genellikle kepçe ları başa daha yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek veya büyük kulakları küçültmek amacıyla yapılır. Bu operasyon genellikle dört-on yaş arasındaki çocuklara yapılmaktadır. Dört yaş itibariyle kulaklar hemen hemen tam olarak gelişmiş kabul edilir ve operasyon ne kadar erken yapılırsa çocukların dış çevrede karşılaşacağı problemler daha az olacaktır.

Bu ameliyat erişkinlerde de yapılabilir ve erişkinler için ek bir risk söz konusu değildir.

Eğer kulak ameliyatını kendiniz veya çocuğunuz için düşünüyorsanız bu broşür size yapılacak işlemi anlamanıza yardımcı olacaktır: işlem nasıl yapılmaktadır, beklentileriniz ne olmalıdır.

undefined


Tabi ki tüm sorularınızın yanıtlarını burada bulamayabilirsiniz,zira bir çok şey kişisel durumlara bağlıdır. Eğer işlem hakkında anlamadığınız bir şey varsa lütfen doktorunuza sorunuz. Birçok cerrah, çocukların kepçe kulakları hakkındaki hissi sorunlarına ebeveyinlerin duyarlı olmalarını önermektedir; çocuğunuz değişiklik isteyene kadar cerrahi için ısrar etmeyiniz.Kulakların şeklinden rahatsızlık duyan ve cerrahi isteyen çocuklar genellikle işlem sırasında daha uyumlu olmaktadırlar. İlk görüşmede operatörünüz hastanın durumunu değerlendirecek ve en etkili tekniği önerecektir.Ayrıca cerrahi müdahale için nasıl hazırlanılması gerektiğini açıklayacaktır. Ameliyat İşlemi Nerede Yapılacak:
Otoplasti genellikle outpatient (ayaktan cerrahi tedavi) olarak yapılmaktadır; bazen doktorunuz müdahalenin hastahanede yapılmasını önerebilir, böyle bir durumda hastanede bir gece geçirebilirsiniz.

Anestezi Şekli:

Çocuğunuz küçükse doktorunuz genel anestezi önerebilir, böylece çocuğunuz operasyon boyunca derin bir uyku içinde olacaktır. Daha büyük çocuklar veya erişkinler için doktorunuz bir sedatif ile kombine ederek lokal anesteziyi tercih edebilir. Bu durumda çocuğunuz uyanık ancak gevşemiş olacaktır.

Ameliyat Yöntemi:

Otoplasti ameliyatı bir buçuk-iki saat sürer. Komplike olgular daha uzun sürebilir. Kulaktaki probleme göre ameliyat tekniği değişebilir. Genellikle kulak arka yüzünden yapılan kesi ile kıkırdak dokuya ulaşılır. Kıkırdak dokudan bazen bölümler çıkarılır veya doku çıkarılmadan kıkırdak üzerinde hafifçe törpülenerek kulağa şekil verilir. Anatomik kıvrım yapısı bozulmadan kulak geriye doğru katlanır. Ayrıca yeniden açılmaması için kalıcı dikişler konur. En son cilt dikişleri konur. Bu ameliyatta kulağın arka planından yapılan kesiyle çalışıldığı için daha sonra hiçbir izle karşılaşılmaz. Hastaya hafif baskılı bandaj uygulanır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılması Uygun Olur?
Kulak kepçesinin gelişimi oldukça erken bir şekilde 6 yaşlarında tamamlanır. Dolayısıyla bu ameliyat 6 yaşından itibaren herhangi bir yaşta yapılabilir. Okul öncesi dönemde ameliyatın yapılması özellikle hastanın psikolojik açıdan alabileceği olası travmaların engellenmesi şeklinde belirgin faydası vardır. Bazen hastalar yanlış şekilde" 6 lı yaşlarda bu ameliyatı olmadım, daha da olamam" şeklinde yanlış bir düşünceye kapılıyorlar. Bizim önerimiz ve tabiî ki en doğrusu okul öncesi periyotta bu ameliyatın yapılmasıdır. Ancak olaki yapılmadı sonrasında hayatlarının herhangi bir döneminde yani her yaşta bu ameliyatı olabilirler.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Sonrası Ağrı Olur mu ?

Otoplasti ameliyatı sonrasında ağrı ya da minimal sızı olasılığı ameliyatda yapılacak cerrahi müdahalelere göre değişmekle birlikte hiç ağrı olmayacağı gibi sadece ilk gün hafif ağrı şeklinde olabilir. Rutin olarak otoplasti ameliyatı sonrasında hastalarımıza antibiyotik ve ağrı kesici reçete ederiz, bu da hastalarımın ameliyat sonrasında konforlarını belirgin ölçüde artırır.

Normal Hayata Ne Zaman Dönerim?

Normal hayata (sosyal yaşantı ya da iş yaşantısı) dönüşte ise erkek ve bayan hastalarda minimal farklılık bulunmaktadır. Saç bandı bayanlarda aksesuar olarak da kullanıldığı için bayan hastalar ameliyattan hemen sonra normal hayatlarına hiç bir şey olmamış gibi devam ederler. Erkeklerde ise saç bandı kullanımı fazla olmadığı için sosyal açıdan minimal sıkıntı çekebilirler ama yine de klasik bandaj uygulamasıyla kıyaslarsak onlarda hallerinden çok memnun olduklarını bana hep ifade etmişlerdir.

Kepçe Kulak Ameliyatı sonrası İz kalır mı ?


Saç bandını çıkarıp ilk pansuman yapıldığında kulaklarınızı ödemli ve kızarık göreceksiniz. Bu sizi kesinlikle korkutmasın. Ödemler ortalama 5-7 gün içerisinde geçecektir. Kızarıklık ise toplumda dikkat bile çekmeyecektir. Siz ameliyat olduğunuzu bildiğiniz için bu kızarıklığın farkında olacaksınız.

Kulak arkasında iz kalacak mı sorusunu hastalarım sorarlar. Bu soruyu net bir şekilde hayır diyerek yanıtlayabiliriz. Hem kesiyi kulak arkasında yaparak gizlemiş oluyoruz ve hem de estetik gizli dikişlerle kapatarak bu olası sorunu önlemiş oluyoruz

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kepçe kulak ameliyatı neden gereklidir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN