Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kepçe ameliyatları nedir? Kepçe kulak ameliyatları nasıl yapılır?

Kepçe ameliyatları nedir? Kepçe kulak ameliyatları nasıl yapılır? Kulak kepçesinin birçok doğumsal şekil bozukluğu mevcuttur. Bunlar içinde en sık görüleni kepçe kulak olarak isimlendirilen, karşıdan bakıldığında kulakların her iki yanda normalden daha fazla görüldüğü durumdur.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 16:55
Kepçe Kulak Estetiği

kepçesinin birçok doğumsal şekil bozukluğu mevcuttur. Bunlar içinde en sık görüleni kepçe kulak olarak isimlendirilen, karşıdan bakıldığında kulakların her iki yanda normalden daha fazla görüldüğü durumdur.

Kepçe kulak ameliyatları nedir? Kepçe kulak ameliyatları nasıl yapılır?

Kepçe Kulak Ameliyat Yaşı:
Ülkemizde birçok kepçe kulak sorunu olan çocuk ameliyat olmak için 18 yaşını beklemekte. Oysa çoğu estetik ameliyatın aksine kepçe kulak düzeltme ameliyatını yaptırmak için 18 yaşını beklemeye gerek yoktur.
Kulak kepçesi vücudun diğer kısımlarına göre nispeten hızlı gelişen bir organdır. Üç yaşına gelmiş bir çocukta gelişiminin %85′ ini, 10 yaşında ise %93′ünü tamamlar. Bu nedenle ameliyat zamanlamasında yaş faktörü asıl belirleyici değildir; çok erken yaşlardan itibaren ameliyat yapılabilir. Yapılan çalışmalar 3-4 yaş civarında dahi yapılan ameliyatların ilerde herhangi bir soruna neden olmadıklarını göstermiştir. Çocuğun diğer çocuklarla birlikte bulunmaya başladığı kreş, okul öncesi ve daha ileri okul dönemlerinde arkadaşlarının dikkatlerini üzerine çekmesi ve alay konusu olması ciddi psikolojik sorunlara ve beden algısında bozulmalara yol açabilmektedir.

Bu nedenle 3 yaşından itibaren her hangi bir zamanda, özellikle diğer çocuklarla birlikte aynı ortamlarda bulunmaya başlamadan önce, 4-6 yaş döneminde ameliyatın yaptırılması önerilmektedir.
Ameliyat küçük yaşlarda genel anestezi altında, ortaokul ve daha üzeri yaş grubunda ise lokal anestezi ile yapılabilir. Hasta aynı gün evine gidebilir.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyat Teknikleri:
Kulak kepçesini oluşturan kıkırdağa doğru şekli vermek ve o şekilde kalmasını sağlamaya yönelik farklı ameliyat teknikleri vardır. Kulak arkasından yapılan bir kesi ile girilerek kıkırdak şekillendirilir ve dikişler yardımı kalıcı olarak tespit edilir.

Kulak derisini hiç açmadan sadece dikişler yardımı ile de kulak kepçesi kısmen şekillendirilebilir, ancak dikişin kıkırdağı yırtması sonucu eski haline gelme ihtimali söz konusudur. Kulak kepçesine doğru şekli vermek deneyim gerektirir.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyat Ameliyat Sonrası:
Ameliyat sonrası yüksek yastıkta ve sırtüstü yatılması önerilir. Ağır yük taşımak, ıkınmak, aktif spor yapmak kısıtlanır.

Ameliyat sonrası 5-7 gün bandaj uygulanır, dikişler 7-10 gün içerisinde alınır. Bu dönemde kulak derisi normalden daha kızarık ve şiştir. 2-3 Hafta süre ile geceleri bant takılarak kulak kepçesinin istem dışı bükülmesi önlenir. Ödemin tamamen geçmesi ve kulak kepçesindeki kıvrımların iyice ortaya çıkması 3-4 haftayı bulur.

Ameliyat yaz aylarında yapılmış ise güneş koruyucu kullanılması önerilir.

Kepçe Ameliyat Ameliyat Sonrası Komplikasyonları:
En önemli komplikasyon kulak derisi altına kan toplanması ve derinin kan dolaşımının bozulmasıdır. Kendisini şiddetli ağrı ile gösterir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kepçe kulak ameliyatları nedir? Kepçe kulak ameliyatları nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN