Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lamine kaplama nedir?

Lamine düzenleme nedir? Porselen Lamina Uygulaması görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozukluklarında pratik bir kozmetik çözümdür.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 12:27
Laminat kaplama (Laminat Vener-dental veneer) nedir?

(Laminey, Lamine ya da lamina olarak da bilinir.) Porselen Lamina Uygulaması görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozukluklarında pratik bir kozmetik çözümdür. Laminat kaplamalarda temel olarak sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler.

Lamine estetik düzenleme nedir?

Laminate veneerlar dişlerin ön yüzlerine yapışan porselen yapraklardır. Yapılabilecek en konservatif (koruyucu) tedavilerden biridir. Bu, veneerlerin yapılabilmesi için dişten kaldırılan dokunun çok az olmasından kaynaklanır. Ortalama 0,3-0,7 mm diş dokusu uzaklaştırmak yeterlidir. Daha sonra veneerler istenen renk ve formda hazırlanır ve yapıştırılır. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır.

Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.

Hangi durumlarda laminat tedavisine başvurulur?

Laminat vener kaplamalar temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Başlıca uygulama alanları şu şekilde özetlenebilir:

– Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,
– Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama),
– Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
– Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,

– Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) kozmetik bir alternatif olabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lamine estetik kaplama nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN