Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meme küçültme ameliyatının uygulanışı? Meme küçültme ameliyatı nedir? Nasıl uygulanır?

Giriş Tarihi: 20.1.2016 16:45 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 16:46

Meme küçültme ameliyatı nedir? Nasıl uygulanır? Estetik meme küçültme ameliyatı, kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik bir ameliyat gibi gözükmekle birlikte; fonksiyonel faydaları olan bir ameliyattır.

Meme küçültme ameliyatı nedir? Nasıl uygulanır?

Estetik meme küçültme ameliyatı, kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik bir ameliyat gibi gözükmekle birlikte; fonksiyonel faydaları olan bir ameliyattır. Büyük memeler, kadınlarda sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir, kamburluğa yol açabilir. Sütyen askılarının kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı kolda uyuşmalar görülebilir. Meme derisi ile göğüs derisinin devamlı olarak temas etmesi sonucu; meme altında pişik, mantar enfeksiyonları ve yaralar açılabilir. Günlük aktiviteler sınırlanabilir. Ayrıca iri memeli bayanlar giysi seçimi konusunda zorluklar yaşayabilir, kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur. Meme küçültme amacıyla uygulanacak bir ameliyat, memelere doğal bir görünüm kazandırır, yukarıda sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur, kişinin yaşamı kolaylaşır.

Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu, vücut ölçülerine göre uygun olmayan iri meme oluşabilir. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi mevcut sorunu daha da arttırabilir. Meme dokusunun artması ve buna bağlı iri meme genç kızlarda da görülebilir.

Ameliyat öncesi değerlendirme

İlk muayenede memelerinizin büyüklüğü, şekli, derinizin durumu, gibi faktörler göz önüne alınarak size en uygun ameliyat planı belirlenecektir. Cerrahınız ameliyatın ayrıntıları hakkında size bilgi verecek, iz, meme başı duyarlılığı, emzirme, anestezi şekli ve ameliyatın riskleri hakkında bilgi verecektir.

Ameliyata hazırlık

Ameliyat öncesi gerekli görülen hastalarda, mamografi ve gerekirse meme ultrasonografisi yapılmalıdır. Yüksek tansiyon, sigara, ilaç alışkanlığı, şeker hastalığı gibi durumlar tartışılmalıdır. Meme küçültme ameliyatı, hastanede yapılması gereken bir ameliyattır, normalde ertesi gün hastanede taburcu olabilirsiniz.

Ameliyatınız nasıl yapılacak?

Estetik meme küçültme ameliyatında fazla meme dokusu ve üzerindeki deri ile birlikte çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında bir ameliyathanede yapılır. Ameliyat 2,5 - 3 saat sürer. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında kesinlikle bir kesi yapılır.. Buna ek olarak, uygulanan yönteme göre meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru ters T şeklinde bir kesi daha olacaktır. T şeklindeki izin alt kısmı meme altı kıvrımına uydurulur. Ancak son zamanlarda uygulanan cerrahi teknik ile meme kıvrımı bölgesindeki izi ortadan kaldırmıştır. Sadece meme başı etrafında ve meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru 4.5-5 cm. kadar bir iz kalmaktadır. Ancak bu izler başlangıçta belirgindir, zamanla belli belirsiz hale gelebilir. Ameliyat sonrası izlerin derecesi, memenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat yöntemine ve nihayet hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır.

Ameliyat sonrası dönem

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı, kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Memeler üzerine sütyene benzer sargı uygulanır veya ameliyat sonrası sütyen giydirir. Genellikle her iki memeye dren adı verilen borular yerleştirilir ve 24-72 saat içinde çıkarılır. Meme başı üzerine ayrı pansuman yapılır. Pansuman 2 gün sonra açılarak yara kontrol edilir. Yedi gün sonra sargılar açılır. Dikişler 7-10 gün sonra alınır. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi görülebilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Normal yaşantıma ne zaman dönebilirim?

Hasta 1 hafta sonra işine dönebilir. İki - üç haftadan sonra yürüme, yavaş koşu gibi ağır olmayan sporlar yapabilir. İkinci aydan itibaren her türlü aktivitelerde serbesttir.

Meme küçültme ameliyatlarının riskleri nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatının da bazı riskleri vardır. Kişisel seçiminizde, ameliyatın risklerini ve size sağlayacağı yararları bilmeniz önemlidir. Doktorunuz size bu risklerden bahsettiği zaman teker teker hepsini konuşmalısınız. Kanama, enfeksiyon, meme başı ve deri duyarlılığında değişme, kesi izleri gibi her ameliyattan sonra görülebilen komplikasyonlar olabilir. Meme küçültme ameliyatı sonrası boyun, sırt ve omuz ağrılarınız devam edebilir, yaklaşık 6 aylık bir dönem içinde azalarak kaybolacaktır. Kadınların çoğunda doğal olarak meme asimetrisi vardır. Ameliyat sonrasında da meme ve meme başının şeklinde, büyüklüğünde ve simetrisinde farklar olabilir.

Bu ameliyat riskini artırır mı?

Meme küçültme ameliyatına bağlı olmaksızın, kişinin hayatının herhangi bir döneminde meme hastalığı veya meme kanseri ortaya çıkabilir. Kişi ameliyat olsun veya olmasın düzenli meme kontrollerini yaptırmalıdır. Meme küçültme ameliyatı meme kanserini riskini artırmaz, aksine meme dokusu miktarı azaldığı için meme kanseri gelişme riski de azalacaktır.

Ameliyattan sonra bebeğimi emzirebilir miyim?

Meme küçültme ameliyatı olan bazı kadınlar çocuklarını emzirebilmektedir, ancak genellikle bu önceden tayini zor bir durum olabilir. Eğer çocuk sahibi olmak ve emzirmek istiyor iseniz, meme küçültme ameliyatı olmadan önce bu durumu doktorunuz ile tartışmalısınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meme küçültme ameliyatının uygulanışı? Meme küçültme ameliyatı nedir? Nasıl uygulanır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN