Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ameliyatında hangi yöntemler kullanılır? Obezite ameliyatında uygulanan teknikler nelerdir?

ameliyatında uygulanan teknikler nelerdir? Aşırı şişmanlık (Morbid Obezite ve Süper Obezite) tek başına uygulanan diyetler ya da egzersiz programları ile tam olarak kontrol altına alınabilen bir durum değildir.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 17:11

Obezite ameliyatında uygulanan teknikler nelerdir?

Aşırı şişmanlık (Morbid ve Süper Obezite) tek başına uygulanan diyetler ya da egzersiz programları ile tam olarak kontrol altına alınabilen bir durum değildir. Morbid Obezitenin diyet ve egzersizle kontrol altına alınabildiği durumlarda ise, verilen kiloların muhafaza edilmesi oldukça zor olur. Obezite ameliyatı, beslenme düzeni yani diyet ve egzersizin yeterli olmadığı morbid obezite tedavisinde en etkili tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile en hızlı ve en kalıcı kilo kaybı sağlamak mümkündür.

Obezite Cerrahisi ile morbid obezite hastalarının, beslenmeye bakış açıları değişir. Morbid obezite sebebiyle aşırı açlık duygusu yaşayan hastalar, diyet ve egzersiz programlarına ayak uydurmada da zorluk yaşarlar. Obezite Cerrahisi, hangi biçimde olursa olsun, morbid obezite hastalarının bu açlık-tokluk algısının bütünüyle değişmesini sağlar. Morbid obezite sebebiyle hayatlarında oldukça sorun yaşayan hastalarda, Obezite Ameliyat tedavileri, güçlü kilo sağlaması ve bu etkinin uzun zamanlar korunabilmesi ile en etkin tedaviyi almış olurlar.

Neden Obezite Ameliyatı?
Obezite veya Morbid Obezite hastaların sosyal yaşamları sınırlar ve bununla da kalmayıp, beden sağlıklarını da git gide bozar. Morbid Obezite ile bağlantılı olarak başta şeker hastalığı olmak üzere (Tip 2 Diyabet) çeşitli sağlık sorunu beraberinde gelir. *Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon), * Kalp-Damar Hastalıkları, Kolesterol Yüksekliği (Hiperkolesterolemi), * Horlama ve Uykuda nefes durması (Uyku–Apne), *Kemik ve Eklem Bozuklukları, Kemik Erimesi (Osteoporoz), *Reflü ve Toplardamar Bozuklukları morbid obezite sebebiyle yaygın olarak sıklıkla görülen önemli sağlık sorunları içersindedir. Morbid Obezite temelinde meydana gelen insülin direnci ve şeker hastalığı, ölümcül kalp krizine sebep olan kalp-damar hastalıklarının en önemli sebebidir. Morbid Obezite ve şeker hastalığı sebebiyle, ölümcül kalp kriz risklerini arttıran durumlar "Metabolik Sendrom" başlığı altında toplanır. Obezite Cerrahisi, Metabolik Sendrom belirtilerinin de en etkili kontrolünü sağlamayı mümkün kılan bir tedavi yöntemidir. Obezite Cerrahisinin bu güçlü metabolik etkilerinin ortaya çıkması sebebiyle artık, Obezite ve Metabolik Cerrahi olarak da isimlendirilir.

Dünya Sağlık Örgütü, vücut kütle indeksi >35 kg/m2 olan kişilerde eşlik eden hastalıklardan bir veya birden fazlasının olması halinde Obezite Cerrahisini en etkili tedavi yöntemi olarak bildirir. Vücut kütle indeksi > 40 kg/m2 olan kişilerde hiçbir yandaş belirti bulunmasa bile, Morbid Obezitenin en etkili tedavisinin Obezite Cerrahisi olduğunu söylemektedirler.

Obezite Ameliyat Yöntemleri
Obezite Cerrahisi yöntemleri, klasik bir şekilde ikiye ayrılır. Bunlar:


*Mide Küçültme Ameliyatları

*Mide-İnce Bağırsak Bypassları

Mide Küçültme Ameliyatları:


-Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi):


En yaygın olarak yapılan mide küçültme ameliyatıdır. Son 5-10 sene içinde, mide bandı yönteminin yerine geçmiştir. Mide bandı ile ilgili problemlerin geneli, Tüp Mide ameliyatında ortaya çıkmaz. Mide Bandı yabancı bir cisim kullanılarak uygulanan bir yöntemdir. Ancak Tüp Mide Ameliyatında böyle bir durum söz konusu değildir. Midenin dış tarafından bir bölüm uzunlamasına çıkartılır bu sayede de mide daraltılmış olur. Çıkartılan mide kısmından salgılanan açlık hissi hormonu (Gherelin) salgısı oldukça azaltılır. Bu sebeple hormonal etkisi de bulunur. R-Y Gastrik Bypass ile karşılaştırılacak seviyede etkili bir kilo kaybının yaşanmasını sağlar. Risk olarak, mide kesilme hattından kaçak riski vadır. Fakat uygulanan özel aletler sayesinde bu risk, minimuma düşürülür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite ameliyatında hangi yöntemler kullanılır? Obezite ameliyatında uygulanan teknikler nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN