cerrahisinde hasta normal yaşantısına ne kadar sürede döner?Obezite cerrahisinden sonra hasta normal hayata ne zaman döner?

cerrahisinden sonra hasta normal hayata ne zaman döner? Obezite cerrahisi operasyonları ardından kişiler düzenli olarak bir beslenme düzeni uygulamalı ve bunun yanında da belirlenmiş egzersizleri uygulamaları gerekmektedir.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 17:27

Obezite cerrahisinden sonra hasta normal hayata ne zaman döner?

cerrahisi operasyonları ardından kişiler düzenli olarak bir beslenme düzeni uygulamalı ve bunun yanında da belirlenmiş egzersizleri uygulamaları gerekmektedir. Bu şekilde hedeflenen kiloya ulaşmak ve obezite cerrahisinin başarılı olmasını sağlamak mümkündür. Operasyonun başarısı ile hastanın bu koşullara uyması birbiriyle yakından ilişkilidir.

Bu şartları yerine getiren tüm obezite hastaları, oldukça ivedikle kilo verebilmektedir. Yaklaşık 1 ila 1.5 yıl arasında hedeflenen kiloya erişmek mümkündür. Kilo vermek dolayısı ile obezitenin yol açtığı hastalıkların da iyileşmesi hız kazanmaktadır.

Obezite cerrahisi sayesinde hastaların sağlık durumlarında aşağıdaki düzelmeleri sağlamak mümkündür:

Hastaların yüzde 70′i tansiyon ilaçlarını tamamen kesmektedir. Bunun sebebi de yüksek tansiyonun düzelmesi dolayısıyladır.
Kan kolesterolü düzelmesiyle obezite cerrahisinden 2-3 ay sonrasında kişinin değerleri tamamen normale döner. Hastaların yaklaşık olarak yüzde 80′inde kolesterol seviyelerinin düşmektedir.
Kalp hastalığı riskleri azalan yağ oranları ile düşmektedir..
Tip II diyabet tanısı konmuş kişilerin, büyük bir çoğunluğunun ilaç kullanmasına gerek kalmamaktadır.
Diyabet yani, şeker hastalığı sınırındaki kişiler, çoğunlukla tamamen düzelebilmektedir.
Obezite sebebiyle astım hastası olan kişilerin, obezite cerrahisi ardından astım atakları büyük bir oranda ortadan kalkmaktadır. Veya oldukça azalmaktadır.
Solunum sorunu yaşayan hastalar, bu problemlerinin obezite cerrahisinden sonraki 1-2 ay içerisinde düzeldiklerini fark etmeleri mümkündür.
Uyku apnesi sendromu gibi obezitenin yol açtığı uyku bozuklukları obezite cerrahisi ile tamamen ortadan kalkmaktadır.
Asit reflü hastalığı meydandan kalkmaktadır.
Migren %57′lik bir oranda ortadan kalkar.
Obezitenin yol açtığı depresyon, %60′lık bir oranla ortadan kalkar.
Obezitenin yol açtığı mesane kaslarındaki zayıflama ya da çeşitli sebeplerle idrar tutamama, kaçırma sorunları %88′e kadar yok olur.
Alkole bağlı olmayan karaciğer problemleri de, %90 oranında yağlanmada iyileşme, %37 yangının ortadan kalkması, %20 sertleşmede iyileşme olarak kişiye geri döner.
Yalancı beyin tümörü %97′lik bir oranda ortadan kaldırılmaktadır.
Yumurtalık çoklu kist hastalığı, %80′lik bir oranda kıllanma ortadan kalkar, %100′lük bir oranda ise, adet düzensizliklerinin ortadan kalkması gerçekleşir.
Toplar damarda dolaşım bozuklukları %80′lik bir oranda ortadan kalkar.
Gut %75′lik bir oranda ortadan kalkar.
Eklem hastalıkları ise, %44 ila 76 arasında ortadan kalkar.
Yaşam kalitesinde %95′lik bir yükselme olurken, ölüm riskinde %90′lık bir oranda azalma meydana gelmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite cerrahisinde hasta normal yaşantısına ne kadar sürede döner?Obezite cerrahisinden sonra hasta normal hayata ne zaman döner?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN