nde izlenilmesi gereken yol nedir?

öncesi yapılması gerekenler? Saç dökülmesi görsel bir sorun olduğundan dolayı, saçları dökülen kişiler bu soruna kalıcı olarak çözüm bulabilmek adına saç ektirmeyi tercih etmektedir.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 14:48 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 14:51
Saç ekimi öncesi yapılması gerekenler?

Saç dökülmesi görsel bir sorun olduğundan dolayı, saçları dökülen kişiler bu soruna kalıcı olarak çözüm bulabilmek adına saç ektirmeyi tercih etmektedir. Özellikle kalıcı olarak saç dökülmesi sorunu yaşayan erkekler, dökülen saçları yerine yeni saçlar ektirir. Ektirme işleminin öncesinde ve sonrasında saç ektiren kişiler bazı faktörlere dikkat etmelidir.

Saç ekimi öncesi yapılması gerekenler?

basit bir operasyon gibi algılansa da doğru kişiler tarafından uygulanmadığında bazı sağlık sorunları yaşanabilir. Bundan dolayı saç ektirecek olan kişilerin saç ekimi öncesinde çok iyi araştırma yapması, güvenilir sağlık merkezlerini ve alanında uzman olan kişileri seçmesi gerekir. Kişilerin sonradan pişman olmaması adına saç ettirmeye kesin olarak karar vermesi gerekir. Saç ektirmeye kesin olarak karar verildikten sonra uzmanların yaptıkları analizler ile saç ekme yöntemine karar verilir.


Saç Ekimi Nedir?


Hormonsal faktörler, genetik yapı, çeşitli hastalıklar, stres, doğum, menopoz ve saç kıran gibi saç derisi hastalıklarına bağlı olarak kişiler saç dökülmesi sorunu yaşayabilir. Belirgin bir şekilde saçlarda azalma gözlemlendiği zaman kişiler kendilerini kötü hisseder ve bu saç kaybını önleyebilmek için saç ektirmeyi tercih eder. Saç ekimi yapılırken kişilerin ense köklerinde yer alan yoğun saçlar, saç dökülmesi yaşanan ve seyrekleşen alanlara nakledilir. Bu işlem sonrasında saç ekilen alanlarda doğal ve sağlıklı saçlar çıkar. Saç ekimi işleminin mutlaka ameliyathane ortamında ve bir uzman tarafından yapılması gerekir. Operasyon oldukça uzun süreçli ve maliyetli bir uygulama olmaktadır. Görsel olarak kişilerin kendilerini daha iyi hissedebilmeleri ve özgüvenlerini yeniden kazanabilmeleri adına saç ektirme işlemi oldukça önemlidir. Olumsuz sonuçlar ile karşılaşmamak için mutlaka uzman kişiler ile çalışılması gerekir. Saç ektirme operasyonundan önce mutlaka bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Önemli bir operasyon olduğundan dolayı, operasyona girmeden yaklaşık 1 hafta önce bazı şeylerin sonlandırılması gerekir.

Saç Ekimi Operasyonu Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar
  • Eğer alkol kullanılıyorsa operasyondan en az 3 gün önce alkol tüketiminin bırakılması gerekir.
  • Aspirin gibi ilaçlar kanı sulandırdığından dolayı operasyondan bir hafta öncesine kadar alınmamalıdır.
  • Saç ekimi operasyonuna girmeden önce operasyonu etkileyecek yapıda olan losyon ve saç kremi gibi ürünlerin kullanılmaması gerekir.
  • Operasyona girmeden önce kronik(tansiyon, şeker, kalp, mide vb…) olarak var olan hastalıklar için kullanılan ilaçların belirtilmesi gerekir.
  • Operasyon gününde banyo yapılarak ve saçlar yıkanarak sağlık merkezine gelinmesi gerekir.
  • Operasyon sırasında kıyafetler çıkarılacağından dolayı mutlaka gömlek gibi daha rahat giyilip, çıkarılabilme olanağına sahip olan kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir.
  • Eğer sigara kullanılıyorsa operasyonu olumsuz yönde etkileyebileceğinden dolayı 1 gün öncesinden sigara bırakılmalıdır.
  • Kafein içeren içeceklerin 1 gün önceden içilmemesi gerekir.
  • Operasyona gelmeden önce kahvaltı yapılması önerilir. Eğer saç ekimi öğleden sonra yapılacak ise öğle yemeği de yenilebilir.
  • Operasyonun başarılı bir şekilde sonuçlanabilmesi için mutlaka bu noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bütün bu şartlara uyarak kliniğe başvuran kişiler ameliyathaneye alınarak, kişinin durumuna göre yaklaşık 7-8 saat süren bir operasyondan sonra taburcu olabilir. Saç ekimi operasyonu görsel olarak kişileri değiştireceğinden dolayı mutlaka başarılı sonuçlanmalıdır. Yapay görüntü oluşturan saçlar kişilerin psikolojilerinin daha fazla bozulmasına neden olabilir.
Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

Operasyon sonrası saçlar en az 3 gün sonra bazı noktalara dikkat edilerek yıkanabilir. Yıkama esnasında doktorun verdiği özel losyonlar ve şampuanlar kullanılır. Ekilen saçlar yıkanırken öncelikle losyon kullanılarak saç derisi yumuşatılır. Losyon öncelikle ele dökülür ve ekilen saçların üzerine nazik el hareketleri ile asla sürtme ve tırnaklar ile kazıma yapmadan sürülür. Losyon yaklaşık olarak 1 saat bekletildikten sonra, şampuanda aynı şekilde saç derisine uygulanır ve saçlar nazik bir şekilde yıkanır. 2 hafta boyunca saçlar bu yöntem ile günde 1 ya da 2 kez yıkanmalıdır. 2 haftanın sonunda saçlar rahat bir şekilde yıkanabilir. Yaklaşık bir hafta sonra saç ekimi yapılan bölgelerde kabuklanma ve pullanma görülebilir. Kabuklanmanın doktor tarafından verilen losyonlar ve yumuşak taraklar ile giderilmesi sağlanır. Saçlar sağlıklı bir şekilde uzayana kadar güneşe maruz bırakılmamalı ve bir şapka ile korunmalıdır. Saç ekimi yapıldıktan yaklaşık 30 gün sonra arzu edilirse havuza ve denize girilebilir. 3.haftada saç ekilen bölgelerde dökülme sorunu yaşanabilir. Ancak dökülme işlemin başarılı olduğunun göstergesidir. 4. Ayın içerisinde dökülen saçlar yeniden çıkacak ve saçlar sağlıklı bir şekilde uzayacaktır. Yaklaşık 1 ay boyunca baş bölümünü zorlayacak olan spor aktivitelerinden kaçınılması gerekir.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Operasyonun birinci günü ekilen saçların kontrolü ve pansuman yapılır. 3.günde uzmanların tavsiye ettiği şekilde losyon ve şampuanlar ile saçlar yıkanır. 10.gün operasyon sonrası oluşan kabuklar ve pullanmalarda dökülme gözlenir. 2.haftada saç derisi tamamen iyileşmektedir. 3. Hafta içerisinde ekilen saçların tamamına yakını dökülmektedir. 4.ay içerisinde dökülen saçların yerini yeni saçlar alır ve saçlar sağlıklı bir şekilde uzamaya başlar. 6. Ay sonunda ekilen saçlar diğer saçlardan ayırt edilmemekte ve saçların doğal kesimi yapılabilmektedir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saç ekiminde izlenilmesi gereken yol nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN