Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tanısı nasıl konulur?

da tanı nasıl konulur?

Giriş Tarihi: 21.1.2016 12:17

Öne eğilme testi;

Sizin veya çocuğunuzun belden öne eğilmesini isteyecek, bu esnada yandan omurgaya bakacaktır. da, sırtın üst kısmındaki yuvarlaklık bu konumda daha belirgin hale gelebilir.


Nörolojik işlevlere yönelik test;

Kifoza eşlik eden nörolojik değişiklikler nadir olsa da, doktorunuz halsizlik, duyuda değişiklikler veya kifozun bulunduğu alanın aşağısında felç gibi unsurlara bakarak, bunlara yönelik kontrol yapabilir.

Kifoz tanısı nasıl konulur?

Omurga röntgeni; Kifozu teyit etmek, kıvrıklığın derecesini belirlemek ve omurda kifozun türünün belirlenmesine yardımcı kifoz olacak herhangi bir şekil bozukluğu olup olmadığını tespit etmek için röntgen çektirmenizi isteyebilir.

Örneğin, röntgen filminde kama şeklinde omurların veya başka özelliklerin görülmesi sayesinde, postüral kifoz ile Scheuermann kifozu arasında ayrıma varılır. Daha yaşlı kişilerin röntgen filmlerinde, omurgada, ağrının artmasına katkıda bulunabilecek değişiklikler görülebilir.


Pulmoner fonksiyonu testleri; Kifozun neden olduğu herhangi bir nefes alma zorluğunu değerlendirmek için nefes almayı ölçmek amacıyla da bu testlerden yararlanabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kifoz tanısı nasıl konulur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN