Türkiye'nin en iyi haber sitesi

en çok hangi lerde görülür?kireçlenme nasıl tedavi edilir?

en çok hangi de görülür?nasıl tedavi edilir?kireçlenme, eklemlerde kıkırdak yıkımından (eklem harabiyeti) dolayı oluşan eklem ağrılarına ve eklem tutukluğuna yol açan bir hastalıktır.

Giriş Tarihi: 21.1.2016 13:47

Kalça eklemi

Ağırlığınızı taşıdığı için aşınma ve bozulmaya en sık uğrayan lerdendir. Bu durum tıpta osteoartrit, günlük kullanımda olarak adlandırılır ve nın en sık rastlanılan hastalığıdır.

Tüm eklemlerde olduğu gibi kalça ekleminin hem topu hem de yuvası kıkırdakla kaplıdır. Kıkırdak yapı bu iki kemiğin birbiri üzerinde ağrısız ve minimal sürtünme ile kaymasını sağlar.

Kalça kemiğinin ilerleyici karakterde, emik ve çevre yumuşak dokuları tutarak eklemi bozan primer veya ikincil nedenlere bağlı olarak gelişen bir yıpranma hastalığıdır. Normal kalça yürüme sırasında, tek ayak üstüne basıldığında vücut ağırlığının 4 katı kadar yük taşıyabilir. Hastalık genellikle 40-45 yaşları arasında daha sık görülür. Kadın ve erkeklerde eşit oranda rastlanır.

Kireçlenme en çok hangi eklemlerde görülür? kireçlenme nasıl tedavi edilir?

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri

* Hareket sırasında ve sonrasında eklemde ağrı,
* Hava değişiminden önce veya hava değişimi sırasında eklemde rahatsızlık,
* Eklemde şişme ve esneklik kaybı,
* Parmak ucu üzerinde kemiksel şişkinlikler oluşabilir. Benzer şişkinlikler parmağın orta ekleminde de ortaya çıkabilir.

Kilo vermek ve egzersiz temeline dayanır. Fazla kilolardan kurtulmak; diz, kalça ve bele binen yükü azaltacağından, bazen tek başına da rahatlama sağlar. Vereceğiniz her 10 kg ile dizlerinize binecek 40 kiloyu azaltmış olacağınızı unutmayınız.

Egzersiz, kas gücünü artırır, eklem ağrısı ve tutuklukta azalma sağlar.Ayrıca günlük aktiviteleri için yardımcı 'wolker' denilen bir yürüteç veya baston kullanmak, o ekleme binen yükü azaltacak ve dengeyi sağlamaya yardımcı olacaktır. Sıcak veya soğuk (sadece inflamasyon olduğunda) uygulama, kısa bir süre için osteoartrit belirtilerini hafifletebilir.

Spa (sıcak küvet), masaj, akupunktur gibi bazı alternatif tedaviler, kısa bir süre için ağrıyı hafifletmeye yardımcıdır. Ancak, pahalı ve tekrarlayan tedaviler gerektirebilir. Ayrıca, alternatif tedavilerin (bazen tamamlayıcı ya da bütünleyici olarak adlandırılır) uzun vadeli faydaları kanıtlanmamış ama hastalarda bazen geçici iyilik sağladığı gözlemlenmiştir.

Cerrahi şiddetli olgular için bir tedavi seçeneğidir. Eklemde ciddi hasar, ya da tıbbi tedavinin ağrıyı gideremediği durumlarda veya ciddi işlev kaybı varsa, tercih edilir. Cerrahi olarak, diz veya kalça eklem replasmanı (protez) veya daralan spinal kanalda sinir basısını gideren müdahaleler gerekebilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kireçlenme en çok hangi eklemlerde görülür?kireçlenme nasıl tedavi edilir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN