Türkiye'nin en iyi haber sitesi

? ameliyatları nasıl yapılır?

? ameliyatları nasıl yapılır? Anevrizmanın patlayıp (rüptür) iç kanamadan ölüme neden olmasının önlenmesi için tedavi edilmelidir.

Giriş Tarihi: 22.1.2016 12:58 Güncelleme Tarihi: 22.1.2016 13:46
Anevrizma Ameliyatı

Anevrizmanın patlayıp (rüptür) iç kanamadan ölüme neden olmasının önlenmesi için tedavi edilmelidir. Tedavi yöntemlerinden biri ve en klasik olanı açık ameliyat olup, hastada 5-5.5 cm den büyük aorta anevrizması varsa yada anevrizma şikayet oluşturmaya başlamış ise uygulanır. Yine anevrizmanın rüptürü durumunda da cerrahi onarım yapılabilir. Cerrahi onarım temel olarak anevrizmalı damar bölümünün suni bir damarla değiştirilmesidir. Kullanılan yapay damar normal aorta çapında olan bir boru şeklinde Dacron (polyester bir kumaş) yada telfondan yapılmış bir tıbbi malzemedir. Bu yapay damar aortanın normal olan bölümlerine dikilir. Açık cerrahi tedavi halen anevrizmanın standart tedavisi olarak kabul edilmektedir.

Aort anevrizma nedir? Aort anevrizma ameliyatları nasıl yapılır?


Nasıl yapılır?

Ameliyat gövde ve karındaki anevrizmalar için genel anestezi ile yapılır. Bacakta yada koldaki anevrizmalar lokal ve bölgesel anestezi ile ameliyat edilebilir. Anevrizmanın üzerindeki deri ve kas tabakası açılarak anevrizmanın olduğu damar bulunur, çevresindeki dokulardan serbestleştirilir.

Daha sonra anevrizmanın başlangıç ve sonuna kan akımını geçici olarak kesecek pensler konulup, anevrizma duvarı açılır. İçerideki kan ve pıhtı temizlendikten sonra, anevrizmanın yukarısında ve aşağısındaki sağlam damar bölümlerine suni damar dikilerek tutturulur. Karın ve gövdedeki anevrizmalar dışındaki alanlarda suni damar yerine, bacaktaki yüzeyel toplardamarlardan birisi (safen toplardamarı) kullanılabilir. Daha sonra kan akımını kesmiş olan pensler kaldırılarak dolaşım tekrar sağlanır. Dikiş hattından kısa bir sure kanama olup, durur. Kanama olmadığından emin olunduktan sonra dokular geri kapatılır. Bazen anevrizma damar duvarındaki tek bir noktadan balonlaşmış ise sadece o nokta anevrizma çıkarılıp yamanabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aort anevrizma nedir? Aort anevrizma ameliyatları nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN