ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

ameliyatları sonrası nelere dikkat edilmelidir? Apikal rezeksiyon sonrasında enfeksiyonun tekrarlama riski vardır . Tekrarlama durumundaysa ; diş kökünde şişlik , ağrı ve iltihaplanma görülür.

Giriş Tarihi: 25.1.2016 11:32
nedir ?
Diş kökü ucundaki kistin veya enfeksiyonun , diş kökünün 1/3 lük alt kısmıyla beraber çıkartılması işlemidir .

Rezeksiyon ameliyatları sonrası nelere dikkat edilmelidir?


APİKAL REZEKSİYON SONRASI NELERE DİKKAT ETMELİYİM?
Operasyon sonrası kanama oluşmaması için , tamponun yarım saat kadar tutulması gerekir . Sıcak ve sert yiyecek içeceklerden uzak durulması gerekir . Anestezinin etkisi geçmeden katı gıdalar yenilmemelidir.
Operasyondan sonra şişlik oluşmaması için dışarıdan buz tatbik etmek gerekir . Buz , 24 saat 10 dakika da bir operasyon bölgesine dişaridan uygulanır . Bu işlem daha çok , kemiğin fazla kaldırıldığı durumularda uygulanmalıdır .
Apikal rezeksiyon sonrası , dişin üzerine 3-4 ay kadar protez tatbik edilmemeli , dişin üzerine çok aşırı kuvvet verilmemelidir .
Apikal rezeksiyon sonrası hafif şişlik ve ağrı normaldir . Hekiminizin yazmış olduğu antibiyotik ,ağrı kesici ilaçları kullanmalısınız . Ağız gargarası ve diş fırçalama işlemiylede ağız hijyenini en üst seviyede tutmak gerekir .

APİKAL REZEKSİYON SONRASINDA ENFEKSİYON TEKRARLAR MI ?
Apikal rezeksiyon sonrasında enfeksiyonun tekrarlama riski vardır . Tekrarlama durumundaysa ; diş kökünde şişlik , ağrı ve iltihaplanma görülür .
Apikal rezeksiyon ameliyatı sonrası enfeksiyon oluşursa , tekrar bölgenin açılıp , hastalıklı dokunun temizlenmesi gerekir . Enfeksiyonun tekrarlama ihtimali her daim bulunabilir .
Günümüz döneminde yaygınlaşan implant tedavisi , özellikle bu durumlarda , tekrarlayan enfesiyonlarda , dişin yerine iyi bir alternatif tedavidir . Çünkü vucutla uyumlu olan diş implantları , eksik dişin yerine yerleştirilerek , dişin her türlü estetik ve fonksiyonlarını karşılamakta , çok uzun süreler sağlıklı ve başarılı bir şekilde kullanılmaktadırlar .
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Apikal Rezeksiyon ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN