nin ömrü ne kadardır? Sorunlu protezler nasıl tedavi edilir?

Sorunlu protezler nasıl tedavi edilir? Kalça ekleminde yıpranmaya (dejenerasyona) bağlı belirtiler genellikle etkilenen tarafa yük verme ile ağrı oluşması şeklinde başlar. Hasta aksayarak kalçaya binen yükü azaltmaya çalışabilir.

Giriş Tarihi: 25.1.2016 15:29 Güncelleme Tarihi: 25.1.2016 15:30
BELİRTİLER
Kalça ekleminde yıpranmaya (dejenerasyona) bağlı belirtiler genellikle etkilenen tarafa yük verme ile ağrı oluşması şeklinde başlar. Hasta aksayarak kalçaya binen yükü azaltmaya çalışabilir. Dejenerasyon (yıpranma) sonucu etkilenen kalçanın hareket açıklığı azalacaktır. Mahmuz şeklinde kemik çıkıntılar oluşarak kalça hareketini kısıtlayabilir. Sonunda, hastalık ilerledikçe ağrı devamlı hale gelir ve gece uyumayı engelleyebilir.

Sorunlu protezler nasıl tedavi edilir?


TANI
Kalça ekleminde yıpranma (dejenerasyon) tanısı doktorunuz tarafından yapılan muayene ile başlar. Çekilecek olan röntgenler ile yıpranmanın (dejenerasyonun) boyutu ve muhtemel nedenleri tespit edilir. Yıpranmaya (dejenerasyon) katkısı olabilecek başka nedenler olduğuna inanılıyor ise başka testler istenilebilir. Kalçanızdaki duruma avasküler nekrozun neden olup olmadığını tespit etmek için manyetik rezonans görüntülemesi (MRI) gerekebilir. Sistemik bir romatizmayı veya enfeksiyonu ekarte etmek için kan testleri gerekebilir.

MEDİKAL (CERRAHİ DIŞI) TEDAVİ
Her kalça hastalığında başlangıçta yapılmaz. Doktorunuz alternatif tedaviler ile kalça protezi ameliyatının mümkün oldukça geç döneme ertelemeye çalışabilir. Koltuk değneği kullanarak ağrınızın bir miktar azalmasını ve daha rahat yürümeyi sağlayabilirsiniz. Anti-inflamatuar (yangı.giderici) ilaçlar kireçlenmenin neden olduğu yangıyı azaltarak ağrınızı dindirebilir. Fizik tedavi ajanları da, bu yönde etkili olarak belirli süreler için ağrınızı azaltabilir.

CERRAHİ
Bütün bu tedavi seçenekleri zaman zaman ağrınızı azaltmasına rağmen hastalığın ilerlemesi durdurmaz ve belirtileriniz görülmesinden ortalama 10-15 sene sonra ağrılı kalçanın tedavisi ekleme protez denilen yapay mafsal konulması ile sonuçlanır. Kendiniz, aileniz ve doktorunuzun ortak kararı ile cerrahiye karar verilmelidir ve cerrahiye karar verirken size yapılacak olan işlem hakkında yeterince bilgilenmiş olduğunuza kanaat getirmiş olmalısınız.

Cerrahiye karar verildikten sonra yapılması gereken bir takım işler vardır. Ameliyat öncesi kan tahlilleri ile anestezi açısından detaylı bir muayeneniz olacaktır. Gerekirse eşlik eden hastalıklarınız (diyabet, yüksek tansiyon, guatr, vs.) için ek tetkik ve muayeneleriniz yapılacaktır. Ameliyat sonrası fizik tedavinizi yapacak olan fizyoterapist ile görüşme yaparak ameliyat sonrası fizyoterapiniz için bilgi almanız ve egzersizlere önceden başlamanız gerekebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalça protezinin ömrü ne kadardır? Sorunlu protezler nasıl tedavi edilir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN