Kaymaya başlamadan önce çikolata tüketin

Giriş Tarihi: 25.1.2016
Kaymaya başlamadan önce çikolata tüketin

Yarıyıl tatilinde kayak yaralanmalarını önlemek için beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Çikolata, pilav ve makarna yemek güçsüzlüğe ve kayak yorgunluğuna iyi geliyor

Yarıyıl tatilinde kayak yapmayı planlayan çocuklu ailelerin kırık ya da burkulma gibi spor yaralanmalarını önlemek için bazı kurallara dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle ilk kez kayak yapacak çocukların bir eğitmenden yardım almasını sağlamak ve doğru ekipmanları seçmek, kayak yaralanmalarını önlemede etkili rol oynuyor. Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Bülent Aksoy, çocuklarda kırıkların önlenmesinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi...

İYİ BESLENİN
Yarıyıl tatilinde kayak yaralanmalarını önlemek için dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır. Birincisi; ekipman-beslenme, ikincisi ise tekniktir. Kayağa çıkmadan önce çok iyi beslenmek gerekmektedir. Soğuk havanın yarattığı etkiye ve yapılan spordaki enerji gereksinimine bağlı olarak en geç 20 dakikada kaslardaki glikojen deposu boşalmaktadır. Protein ve mutlaka karbonhidrat almak; pilav, makarna, biraz da çikolata tüketmek çok önemlidir. Bunlar yapılmadığı takdirde kastaki güçsüzlük ve yorgunluk sonucunda düşme meydana gelecektir.

KAYAĞI KAYAK EĞİTMENİ ÖĞRETMELİ
Kayak yapacak kişiler vücudu koruyacak şekilde termal kıyafetler giymeli, el ve yüz korunmalı, güneşli havalarda retinanın etkilenmemesi için gözlük kullanılmalıdır. Teknik olarak da çocuğun doğru kaymayı bilmesi önemlidir. Bu sporu aile büyükleri yerine bir kayak eğitmeninin anlatması daha doğru ve emniyetli olacaktır. Genel olarak kayak sporundaki sakatlıklar teknik hata, zorlama ya da ekipman yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

KASKI İHMAL ETMEYİN
Kayak yapan çocuklarda sıklıkla çarpma veya düşmelere bağlı olarak kafatası veya boyun yaralanmaları görülmektedir. Bu nedenle mutlaka kask takılmalıdır. Bir eğitmenle birlikte kayak yapılmalıdır. Özellikle snowboard yapanlarda atılan taklalarla düşmeye bağlı olarak el bileği kırıkları ve kuyruk sokumu kırıkları çok fazla görülmektedir.

DİZ DÖNMESİNE DİKAT!
Kayak yaparken ayrıca parmak kırıkları, dirsek kırıkları, omuz kırıkları ve omuz çıkıklığı da oluşabilmektedir. Kayak yaralanmalarında dizin dönmesine bağlı sakatlıklar da yaşanmaktadır. Kayak yaparken dizlerin öne doğru eğilmesi gerekir. Tersi bir durumda dizin savrulmasına bağlı iç yan bağ, iç menüsküs, ön çapraz bağ sakatlanması da yaşanabilir. Eğer kol kıpırdamıyor, dirsek açılmıyor ve diz oynamıyorsa kırık, çıkık ve kopmadan şüphelenilmelidir. Çocuklardaki kırığa 'yeşil ağaç kırığı' denilmektedir. Yetişkinlerdeki kırıkla çocukların kırıkları çok farklıdır. Yetişkin kolu çok daha kolay kırılır. Çocuklar ise kırıkları çok kolay fark edemeyebilirler. Basit ağrılar dahi kırıklardan dolayı ciddiye alınmalıdır. Yeşil ağaç kırığı kolay fark edilmeyebilir. Çocuklar asla tek başına kayak yapmamalıdır. Kayak bilgisi yeterli bile olsa grup halinde kayak yapılmalıdır. Kayak ayakkabıları ve kayaklar önemlidir. Kayak ayakkabılarının kaval kemiğini çok iyi tutan, ayak bileğini de sabitleyen türde olması gerekmektedir.

MİNİKLERİN YAPILARI FARKLIDIR
Çocuklarda yetişkinlere kıyasla kırık, çıkık ve kopma gibi kemik sağlığına zarar veren yaralanmalar daha çok görülmektedir. Çocukların farklı anatomik yapısının yanı sıra agresif şakalaşmaları, oyunları, dikkatsiz hareketleri ve kontrolsüz, disiplinsiz şekilde yapılan sporlar riski artırmaktadır.

ÇOCUKLAR DAHA DİKKATLİ OLMALI

Çocuklarda sıklıkla görülen kıkırdak yaralanmaları yanlış kullanım ve zorlama sonucu ortaya çıkar. Bu yaralanmalar, çocuğun hareket etmesini, günlük hayat kalitesini bozabilmekte ve spor yapmasına engel olabilmektedir. Bunları da fark etmek çok kolay değildir. Dize gelen çok şiddetli, ani bir kuvvet ya da hiç bilmediği bir sporu yapmaya başlaması çocuğun dizini olumsuz etkileyebilir. Buradaki travmanın ne olduğu ve şiddeti anlaşılmazsa kıkırdaktaki kanama ve ödem devam ederek kıkırdak kayıplarına neden olabilir. Ayrıca ileride sakatlık, kısalık ve kireçlenme gibi problemler yaratabilir.

ERKEN MÜDAHALE CERRAHİYİ ÖNLER

Çocuklar kimi zaman korkarak, anne- babayı bilgilendirmemekte ve ağrısını saklamaktadır. Bu şekilde ihmal edilen durumlar ileriki yaşamlarında çok ciddi sakatlıklar, hareket kayıpları, bacakta ve kolda boy eşitsizliklerine sebep olabilir. Erken dönemde müdahale edilen yaralanmalar ameliyatsız tedavi edilebilmektedir. Ancak çocuklarda görülen kaymaların önemli bir kısmı mutlaka röntgen ve ortopedi muayenesi ile teşhis edilmeli ve sonra tedavisi planlanmalıdır. Epifiz kayması tam manasıyla meydana gelmişse mutlaka anestezi altlığını yerine oturtmak gerekmektedir. Yerine oturmadığı takdirde ise büyüme plak ile ana kemik arasına tendon, kapsül, kas girebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaymaya başlamadan önce çikolata tüketin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN