Türkiye'nin en iyi haber sitesi

bırakmada tedavisi

Giriş Tarihi: 25.1.2016 14:10

ve ... Nikotin beyinde endorfin sağlayan reseptörleri, yani sinir uçlarını durdurur Sigara içilmediğinde nikotin ortadan kalktığında, kulakta tespit edilmiş refleks noktalarına takılan akupunktur iğneleri veya lazer akupunktur, bu sinir uçlarını uyararak endorfinlerin salınmasını sağlar...

la bırakmanın Dünya Sağlık Örgütü'nün kabul ettiği en başarılı yöntem olduğunu söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Akupunktur Uygulama Kliniği Sorumlu Hekimi Dr. Berna Atay, "Akupunktur sayesinde gerginlik, uyku kalitesinin bozulması, yorgunluk, sinirlilik, dikkat eksikliği, baş ağrısı, iştah artışı gibi sigara yoksunluğu belirtileri hissedilmeden, konforlu bir şekilde sigarayı bırakmak mümkün" diyor.

Sigara ve akupunktur


"İnsan beyninde serotonin ve endorfin adı verilen iki madde vardır. Bu hormonlar rahatlık, hoşluk, keyif ve huzur gibi duygularla ilgilidir. Normalde insanlar kahkaha atınca, mullu bir haber alınca, çikolata veya güzel bir tatlı yiyince ya da bir yeri acıyınca serotonin ve endorfin düzeyi yükselir' diyen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Akupunktur Uygulama Kliniği Sorumlu Hekimi Dr Berna Atay, sigara içen kişilerde serotonin ve endorfin salgılama işinin sigara tarafından üstlenildiğini ve bu nedenle vücudun otonomisini kaybettiğini belirtiyor.

Dr. Ataya göre, keyiflenince de dertlenince de tiryakilerin "yak bir sigara' demeleri bundan ileri geliyor Tam da bu nedenle sigarayı bırakanlar, ilk hatta beyinleri serotonin salgılama işini gerçekleştiremediğinden, oldukça zor anlar yaşıyorlar. İşte bu zor anlarda devreye akupunktur tedavisi giriyor. Dr Atay, akupunkturla sigara bırakma işleminin nasıl gerçekleştiğini şöyle anlatıyor:

"Nikotin beyinde endorfin sağlayan reseptörleri, yani sinir uçlarını durdurur. Sigara içilmediğinde nikotin ortadan kalktığında, kulakta tespit edilmiş refleks noktalarına takılan akupunktur iğneleri veya lazer akupunktur, bu sinir uçlarını uyararak endorfinlerin salınmasını sağlar. Bu da kişinin sakinleşmesine, keyif ve huzur bulmasına, yoksunluk belirtilerinin (gerginlik, sinirlilik, uyku kalitesinin bozulması, yorgunluk, dilde ve başta uyuşma, boşluk hissi, konsantrasyon azlığı, dikkat eksikliği, baş ağrısı, ishal veya kabızlık ve iştah artışı) azalmasına neden olur.

Bu belirtiler geçicidir ve vücudun kendini onardığını gösterir Sigarayı bırakmak isteyen herkeste tüm yoksunluk belirtileri ortaya çıkmaz tabii. Belirtiler ilk 72 saatte şiddetlenir ve 7 ila 10 gün içinde azalarak ortadan kalkar.

Kısa sürede kesin sonuç

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Akupunktur Uygulama Kliniği'nde, sigara bırakma tedavisinde, kulak ve vücut akupunkturu uyguladıklarım belirten Dr. Atay buna ek olarak oksijen terapisi de yaptıklarını anlatıyor "Akupunktur sayesinde salgılanan endorfin, nikotin isteğinin ortadan kalkmasına neden oluyor ve böylece ilk sigarasız günler, yani sigarayı bırakırken en kritik zaman dilimi olarak kabul edilen ilk 3 gün konforlu geçiyor. Bu kritik 3 günü geçirdikten sonra ihtiyaç duyulursa, bir sonraki hatta da bir veya iki kez akupunktur uygulanabilir Ama çoğu zaman ilk bir ya da iki seansla bu iş bitiyor" diyor Dr. Atay.

"Sigara bırakmak stresli bir olay. Bir de iğnelerle kişinin stresini daha da artırmayalım diye kulak ve vücut akupunkturunu lazer akupunktur ile yapıyoruz' diyen Dr Atay. böylece hem akupunkturun etkinliğinin arttığını hem de iğne fobisi olan ya da iğneyi sevmeyenlere konfor sağladıklarını ifade ediyor Dr. Atay akupunktur uygulamasının yapıldığı ilk hafta kesinlikle kahve ve alkol kullanılmaması, çayın açık ve şekersiz içilmesi, tedavi boyunca sıvı tüketiminin en az 1.5 litre olması gerektiğinin altını çiziyor. Tedavi esnasında sigara içilmesi hastaya zarar vereceğinden, asla böyle bir şeye izin vermediklerini söyleyen Dr. Atay, aksi takdirde yoğun tedavi sayesinde yem yeni uyku formuna girmiş bağımlılığın bir nefes sigarayla tekrar alarma geçeceğini belirtiyor

İstek sizden destek bizden!

Her şeyden önce akupunkturla sigarayı bırakmak isleyen kişilerin karar vermelerinin önemli olduğunu vurgulayan Dr. Atay, hastaların belirli bir gün tespit edip kendi rızalarıyla bırakmaya karar vermeleri ve bunu gerçekten istemeleri gerekliğini ifade ediyor Akupunktur Uygulama Kliniğinin sloganını da "istek sizden destek bizden!" olarak açıklıyor Uygulamada, sigara içicileri son 10-12 saat hiç sigara içmeden Akupunktur Uygulama Kliniğine başvuruyorlar. Dr. Atay. üst üste üç gün akupunktur uyguladıklarını, hatta çoğunlukla üçüncü seansa gerek kalmadığını anlatıyor. "Hasta 'Ben bu işi bitirdim' diyor. Ama istiyoruz ki bir sonraki hafta da yine bir veya iki kez uygulayalım ki tekrar geri dönüş yaşanmasın" diyor.

Akupunktur sigara bırakmada en başarılı yöntem
Akupunktur yönteminin sigaradan kurtulmak isteyen herkese uygulanabileceğini belirten Dr. Atay. "Akupunktur, sigara bırakmada Dünya Sağlık Örgütü'nün kabul ettiği en başarılı yöntem olarak geçiyor. Kliniğimizin başarı oranı da yüzde 95 civarında" diyor.

"Sigarayı bırakan kişi altı ay içinde hiç sigara içmezse bağımlılık sorununu çözmüştür" diyor Dr. Atay. "Eğer altı ay içinde bir sıkıntı yaşar ve sigara isteği duyarsa, bir ya da iki kez akupunktur seansı yapabiliriz. Altı ay geçtikten sonra yeniden sigaraya dönmesi, vücudu istediği için değil, kendi tercihi olduğu içindir. Ancak Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Akupunktur Uygulama Kliniği'nde şimdiye kadar hiç böyle bir durumla karşılaşmadık Hastalarımız altı ay değil 10-15 gün sonra net bir şekilde sigarayı bırakmış oluyorlar."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara bırakmada akupunktur tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN