Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saglıklı bir uyku için yan yatın

Yan yatış; omurganın kıvrımlarını destekleyen en sağlıklı uyku pozisyonudur. Yan yatarken orta kalınlıkta bir yastık kullanmanız daha doğru olur. Yer varsa kollarınızı öne doğru uzatın. Yüksek tansiyon sorunu olanların ise sol tarafa doğru yatması gerekir

Giriş Tarihi: 31.1.2016
Saglıklı bir uyku için yan yatın
Herkesin alıskın oldugu bir uyku pozisyonu vardır. Kimileri gece boyunca aynı pozisyonu korurken, kimileri ise farklı pozisyonlarda uyumaya devam eder. Peki saglıklı bir uyku için en ideal pozisyon hangisi? Iste bu sorunun cevabı ve belli baslı uyku pozisyonları:

YÜZÜSTÜ

Bu pozisyonu alan kisi midesinin üstüne yüzükoyun bir sekilde, bası yan tarafa dönük ve kolları yastıgın altında uyur. Bu pozisyonda boyun kaslarınız asırı gerilir ve kollarınızın alt kısmındaki sinirlere basınç uygulanır. Bu da uyusmaya ve uykunuzun bölünmesine neden olabilir. Vücut agırlıgı akcigerlere basınç yaparak derin nefes almanızı engeller. Ayrıca gögsünüzde gereksiz bir basınç olusmasına neden olur. Bu etkilere maruz kalmamak için bas yastıgı kullanmayın. Altınıza uzun bir yastık koyarak vücudunuzu yükseltmeyi deneyin veya kalçalarınızın altına bir yastık yerlestirin.

SIRTÜSTÜ

Bu sekilde uyuyan kisiler, horlamaya egilimlidirler. Sırtüstü uyumak, kısa süreli nefessizlige yol açarak hayati tehlike olusturan bir uyku bozukluguna sebep olur. Yani uyku apnesi olan kisiler için bu pozisyon uygun degildir. Bu pozisyonu alan kisi geceyi sırtının üstünde geçirir. Sırtüstü pozisyonda uyumak dilin içe dogru düsüp nefes borusunun tıkanmasına neden olabilir. Ancak bebekler, ani bebek ölümlerini önlemek adına her zaman sırtüstü yatırılmalıdır. Eger sırtüstü uyumak zorundaysanız, dizlerinizin altına bir yastık koyun ve belinizin altına küçük bir yastık yerlestirin. Kalp yetmezligi, bazı solunum rahatsızlıkları, göz tansiyonu veya reflüsü olan kisiler, yarı oturur pozisyonda uyumanın yararını görebilirler.

YAN YATMAK

Sırt hafifçe egilmis, dizler bükülmüs ve kollar kıvrık bir sekilde; yan uyurlar. Bu pozisyon, uyumak için en saglıklı pozisyondur. Bu durus, omurganın dogal kıvrımlarını destekleyen bir durustur. Basınızı desteklemek için orta kalınlıkta bir yastık kullanın. Kolayca ayarlanabilen su yastıklarını deneyin. Eger yer varsa, kollarınızı öne dogru uzatın. Yüksek tansiyon sorununuz varsa sol taraf üzerinde uyuyun. Eger bir tarafta böbrek tası riskiniz varsa, diger tarafınız üzerinde uyuyun.

BUNLARA DİKKAT EDİN GÜZEL UYUYUN

Yatak odanızı havalandırın.
Odanın ısısını ve ışığını ayarlayın.
Temiz ve serin çarşaflar kullanın.
Yatmadan önce ılık duş alın.
Müzik dinleyin.
Sizi rahatlatacak bir kitap okuyun.
Her gün aynı saatte yatağa girmeye ve yataktan kalkmaya özen gösterin.

NE YİYİP İÇMELİ?

Ballı papatya çayı
Ilık süt
Ince dilim kepek ekmegi üzerine küçük bir parça hindi eti
Bir bardak süt ve yulaflı kurabiyeler (yulaf strese karsı etkilidir)
Bir avuç ceviz
B vitaminleri
Keten tohumu
Muz
Badem

NE YEMEMELİ?

Yüksek protein ve yağ içerikli besinler
Kana hızlı karışan basit karbonhidratlar
Şekerli besinler
Alkol, kahve, çay ve sigaradan da uzak durun.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saglıklı bir uyku için yan yatın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN