Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nasıl bulaşır?

Öldürücü sonuçlara yol açabilen hastalığı nasıl bulaşır? nın yolları nelerdir? İşte detaylar...

Giriş Tarihi: 2.2.2016 11:13
Domuz gribi nasıl bulaşır?
İlk olarak 2009 yılında Meksika ve Amerika'da yüz gösteren ardından tüm dünyada etkisini sürdürmüştür. Kış mevsiminin etkili olduğu bu günlerde domuz gribi haberleri tekrardan gündeme gelmeye başladı.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?


Domuz gribi dönemlerinde kitlelerin sağlığını tehdit eden bir türüdür. Özellikle insanlarla yakın iletişim halinde olan kişiler riskli gruptadır. Çünkü domuz gribi virüsü taşıyan kişilerin hapşırması ve öksürmesi yolu ile diğer bir kişiye rahatlıkla bulaşabilir. Ayrıca grip virüsünün bulaştığı yere dokunulup ardından ağıza veya buruna dokunulursa hastalık kolayca vücudunuza yerleşebilir.

DOMUZ GRİBİNİN İLACI: BALIK ÇORBASI
Domuz Gribi Kimler İçin Daha Tehlikeli?

Domuz gribinde ölüm riski oranı astım, kalp, diyabet gibi kronik hastalığı bulunan kişilerde, hamilelerde ve çocuklarda lı bireylere oranla daha fazladır.

DOMUZ GRİBİ ÖLDÜRÜR MÜ?
Domuz Gribinden Nasıl Korunulur?

k için Dünya Sağlık Örgütü'nün onayladığı aşıyı yaptırmak ilk adım olacaktır. Aşının ilk geliştirildiği tarihlerde de aşı hakkında yan etkileri tartışılmaktaydı. Yalnız 2009 yılına kadar 65 milyon aşı yapılmış fakat sıradan bir grip aşısının oluşturduğu yan etkilerden daha değişik bir etkiye rastlanmamıştır.

'DOMUZ GRİBİNİN NORMAL GRİPTEN FARKI YOK'
Solunum yolu ile bulaşan bu hastalıktan korunmak için bir diğer yöntem de kalabalık ortamlarda solunum maskesi kullanmaktır. Ayrıca kalabalık ortamlarda çevredeki insanlarla temasta bulunulmamalıdır. Temas haline geçilse bile ardından eller antibakteriyel jeller ile temizlenmeli veya iyice yıkanmalıdır. Bu temizlik yapılıncaya kadar ise hiçbir şekilde burun, ağız ve gözlerinize dokunmamanız tavsiye edilmektedir.

Uyku süresi, sıvı alımı ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi de domuz gribinden korunma açısından büyük önem taşımaktadır.

DOMUZ GRİBİNDEN KORUYAMIYOR
Kaynak: Hürriyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Domuz gribi nasıl bulaşır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN