Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziler için biyonik el

Bursa'da özel bir firma savaş, iş , trafik kazası, terör saldırılarında elini kaybedenler için biyonik el yapmaya başladı. Türkiye'de üretilen biyonik el, bir bardağı bulunduğu yerden kaldırabilme özelliğine sahip. Avrupa ve ABD 'de üretilen biyonik eller iki – üç parmaklı, Türkiye'de üretilen biyonik el ise beş parmaklı. Yılda 100 tane üretilecek olan biyonik el 50 Bin Lira civarında. İthal biyonik ellerin fiyatı ise 100 bin lira. SSK verilerine göre 100 bin insanın uzvunu kaybettiğini söyleyen FİGES Yönetim Kurulu Başkanı ve BUSİAD üyesi Dr. Tarık Öğüt, Ortadoğu ve savaş bölgelerine açılmak istediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 8.2.2016 13:48 Güncelleme Tarihi: 16.2.2016 16:28
Gaziler için biyonik el
Bilim ve teknolojide gelişmeler hızla insanlığın hizmetine sunuluyor . Bursa'da özel bir firma iş kazası, terör savaş benzeri olaylarda elini kaybedenlere biyonik el, kafatası çatlağına da titanyumdan kafatası kemiği yapıyor. Teknolojinin son dehası olan biyonik hareket edebiliyor, bir bardağı yerden kaldırabiliyor.

'Biyonik El Projesi' ile Sabah'a konuşan FİGES A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve BÜSİAD üyesi Dr.Tarık Öğüt' Bu projenin , biyonik elin piyasada bulunan diğer biyonik ellerden çok farklı, daha gelişkin, sıcaklık ve basınç geri bildirimli , daha az maliyetli biyonik el olduğunu' söyledi.


TÜBİTAK destekli biyonik proje çalışması, savaşta , terör mağdurları, iş ve trafik kazalarında elini kaybedenler için özel bir çalışma olduğunu kaydeden FİGES A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Tarık Öğüt; 'Şu an biyonik el yapıyoruz. İler ki projelerimiz arasın da kol, bacak ,kafatası kemikleri olacaktır.100 Milyon Lira bütçeli çalışmamızın müşterileri arasında GATA, Orta doğu savaş bölgeleri, Pakistan, Afganistan ve Suriye var. Yılda 100 tane üreteceğiz. ABD ve Avrupa'daki biyonik ellerin tanesi 100 bin lira bizde ise 50 Bin lira civarında. Yine ABD ve Avrupa'daki biyonik ellerde 2-3 parmak var bizim ürettiğimiz biyonik elde beş parmak bulunuyor' diyor.


Kastan sinyal alarak eli hareket ettiriyorlar

Biyonik elin hareket ettiğini söyleyen Dr. Tarık Öğüt şöyle konuştu:' Elin hareket edebilmesi için kas bölgelerine sensorlar yerleştiriyoruz. El hareket ederken kaslarda elektrik sinyali veriyor. Bunu okuyan sensorlar var. Sensorları kas bölgesine yapıştırıyoruz. El hareket edince motorlara gidiyor, motorları çalıştırıyor ve el hareket ediyor. Buna biyonik el diyoruz. ABD ve Avrupa'da üretilen biyonik elden farkımız; biz elin içine bir takım sensorlar koyduk. Bunlar dokunmayı hissettirecek özelliğe sahip. Soğuğu ve sıcağı algılayacak nitelikte. Bizim biyonik el, beş parmaklı. Bir bardağı bulunduğu yerden kaldırabilme özelliği taşıyor.'


Türkiye'de Yüz Binin üzerinde uzvunu kaydeden insan var

Türkiye'de değişik nedenlerden dolayı 100 binin üzerinde, dünya da ise 15 milyondan fazla insanın uzvundan yoksun yaşadığına vurgu yapan Dr. Öğüt; SSK verileri bize son beş yılda yaklaşık 2 bin 600 insana kol takıldığını gösterdi. Biz sadece iç piyasa için değil, uluslararası piyasada kalitemiz ve fiyatımızla söz sahibi olmak istiyoruz'


Titanyumdan tozundan kafatası tasarımı çalışmasına başladık

Savaşta ve trafik kazalarında kafatası parçalanmalarına karşı Titanyum tozundan , kafatası kemiği yapmak için GATA ile birlikte çalışmaya başladıklarını aktaran Dr. Öğüt;' Kafatası parçalanınca oraya titanyum tozundan kemik yapıp açılan yer kapatılacak. Bu bölgenin üzerine saç da ekilebiliyor. Neden titanyum sorusu nu sorabilirsiniz. Titanyum çok hafif ve paslanmaz. Özel bir maddedir. Savaşta ve terör olaylarında sakatlanan gazilerimiz için umuttur bu proje. 2 Milyon Lira projeli olan kafatası kemiği 2107 yılında piyasada olması için çalışıyoruz.' İfadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziler için biyonik el
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN