Her mevsim ayaklarınıza aynı özeni gösterin

Ayak bakımına özen gösterilmemesi; nasır, topuk çatlakları, mantarlar, batıklar ve enfeksiyonlara neden olabilir. Ayaklarınızın sadece yazın değil, kışın da bakımlı olması gerekiyor. Ayrıca ayak yapısına uygun ayakkabılar tercih edilmeli

Giriş Tarihi: 13.2.2016
Her mevsim ayaklarınıza aynı özeni gösterin
Vücudun tüm yükünü taşıyan ayakların hem estetik, hem de sağlık açısından düzenli bakımının yapılması çok önemli. Ayak bakımına yeteri kadar özen gösterilmemesi; nasır, topuk çatlakları, mantarlar, batıklar ve enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle gün içinde sürekli ayakkabı ve çorap içinde kalan, dolayısıyla da hiç hava almayan ayaklarınızın yalnızca yaz aylarında değil, kış aylarında da bakımlı olması gerekiyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Canan Öztürk, ayak bakımının püf noktalarını anlattı:

KÖTÜ AYAKKABI NASIR YAPIYOR

Sağlıklı bir ayağın ilk koşulu, ayak yapısına uygun bir ayakkabı tercihidir. Ayaklarla ilgili en sık karşılaşılan problem, uygun ayakkabı seçimi yapılmaması sonucu oluşan nasırlardır. Özellikle beşinci parmak dış yüzeyinde, üçüncü, dördüncü ve beşinci parmak aralarında ve ayak tabanlarında oluşan nasırlar; kişiye çok ağrı verebilir. Uygulanan tedaviyle düzelen bu problem, eğer uygun ayakkabı seçimi yapılmazsa, tekrar ortaya çıkabilir.

TOPUK ÇATLAĞINA DİKKAT

Diğer bir önemli problem; özellikle yaş ilerledikçe, kadınlarda daha sık olmakla birlikte erkeklerde de görülen topuk çatlaklarıdır. Yer çekimi etkisinin yanı sıra yaş ve kilo alımı ile birlikte topuk çatlakları daha fazla oluşur. Topuk çatlağı oluştuktan sonra şiddetine göre; üre ya da salisilik asit içeren kremlerle tedavi edilmektedir. Ancak önemli olan, topuk çatlağının oluşmasını önlemektir. Bunun için her akşam cilt tipine uygun bir ayak bakım kremi kullanılması gerekmektedir.

AYAKLAR İYİ KURULANMALI
Ayak parmak aralarında görülen kaşıntı, kızarıklık, soyulmalar ve koku; mantar belirtisi olabilir. Özellikle ayakların yıkandıktan sonra iyi kurulanmaması ve uzun süre kapalı kalması; mantar oluşumuna neden olabilir. Eğer mantar oluşmuşsa, uygun tedavilere başvurulur.
Ayakta oluşan kaşıntı ve kızarıklık sadece mantarın varlığını işaret etmez. Bazen egzamalar, sedef hastalığı gibi durumlar da mantar ile karışabilir. Bu nedenle mutlaka bir cildiye uzmanına başvurulması gerekir. Ayakta terleme de önemli bir problemdir. Yaz aylarında daha çok olmakla birlikte her mevsim görülen terleme; kokuya, mantara ve diğer hastalıklara zemin oluşturabilir.

TIRNAK BATIĞI ACI VERİR

Ayak tırnaklarında batıklar, kalınlaşmalar, kırılmalar sık olarak görülmektedir. Tırnak batmasını önlemek için tırnağı çok derin kesmemek gerekir. Ayrıca tırnaklar düz şekilde kesilmeli ve ucu dar ayakkabılar tercih edilmemelidir. Gebelik döneminde hem kilo alımının fazla olması, hem de tırnakların uygun kesilmemesi sonucu tırnak batıkları sık görülür. Ayak tırnaklarında kalınlaşma, renk ve şekil değişikliği mantar belirtisi olabilir. Mantar oluşumunu engellenmek için hava alan saf deri ayakkabılar giymek, eve gidince çorapları çıkarıp ayakları yıkamak ve hava almasını sağlamak gerekir.

DİYABETLİLER RİSK ALTINDA
Ayak tırnaklarında tırnak altı boşalması da sık görülmektedir. Özellikle tırnakların pedikür işleminde çok fazla travmaya maruz bırakılması, dar ayakkabı giyilmesi veya spor aktiviteleri; bu soruna neden olabilir. Böyle bir durumda, tedavi edici uygun ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca şeker hastaları veya kalp hastalarının ayak bakımına daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Çünkü ayakta oluşacak bir problem yumuşak doku enfeksiyonlarına neden olabilir.

YAZIN AÇIK MODELLER, KIŞIN İSE DERİ OLANLARI GİYİN
Öncelikle ayağınızı tanıyıp ayak yapınıza uygun ayakkabı tercihi edin.
Her gün çorap değiştirin ve pamuklu çorap giyin.
Eve gittikten sonra ayaklarınızı yıkayıp iyice kuruladıktan sonra ayak yapınıza uygun nemlendirici krem ile nemlendirin
Tırnaklarınızı düz şekilde ve hafif uzun kesin. Oje sürüyorsanız, iki günden fazla tırnakta kalmamasına özen gösterin.
Ayak terlemelerini önlemek için özel ürünler kullanın.
Bir ayakkabıyı arka arkaya çok sık giymemelisiniz. Ayrıca ayakkabılarınızı havalandırmalısınız.
Yazın açık ayakkabılar, kışın hava alan deri ayakkabılar tercih etmelisiniz.

KENDİNİZİ MASAJLA ŞIMARTIN
Gün boyu kapalı kalan ayaklarınızda oluşan ayak kokusu ve ayak sağlığı için de bakım çok önemli. Kokulu banyo tuzlarıyla ya da ayak kremleriyle masaj yaparak ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz. Yapılan ayak masajı, kan dolaşımını hızlandırarak daha zinde olmanızı sağlayacaktır. Tuzlu, ılık suda ayaklarınızı bekletip detoks yapabilirsiniz.

TOPUK DİKENİ ÖNLENEBİLİR
Topuklarda oluşan bir diğer sağlık sorunu ise topuk dikenidir. Hayatı zorlaştıran topuk dikeni hastalığının önüne geçmek mümkündür. Topuk çatlağı ve topuk dikeni için özel bakım yapılmalı. Topuk çatlağı için bakım yapmak, topuk dikeni oluşumunu önlemede önemli bir yöntemdir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her mevsim ayaklarınıza aynı özeni gösterin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN