Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Doğru ile beynin performansı artırılabilir'

İstanbul Bilim Üniversitesi Yüksekokulu ve Diyetetik Bölüm Başkanı Elmacıoğlu, protein ve karbonhidratlardan oluşan beslenme programının beynin performansını artırdığını söyledi.

Giriş Tarihi: 14.2.2016 11:22
'Doğru beslenme ile beynin performansı artırılabilir'
''Uzun yaşamda doğru beslenme önem taşıyor''

İstanbul Bilim Üniversitesi Yüksekokulu ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, sağlıklı ve uzun yaşamda dengeli ve nin önem taşıdığını vurguladı.

Beslenmenin insan yaşamındaki öneminin her geçen gün arttığını dile getiren Elmacıoğlu, insan beyninin sürekli aktif, dikkat ve konsantrasyon açısından üstün olmasının yenilen besinlerle bağlantısı bulunduğunu aktararak, "Protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden oluşan beslenme programı beynin performansını artırırken, aynı zamanda dikkat eksikliği ve unutkanlığın önüne geçilmesini mümkün kılıyor ancak insanlarımızın hangi mevsimde hangi besinleri hangi oranda yemeleri gerektiğini bilmeleri gerekiyor" dedi.

Beslenmede ve lerin büyük yer teşkil ettiğine işaret eden Elmacıoğlu, sofralarda yeşil yapraklı sebzeler ve tahılların mutlaka bulundurulması gerektiğini söyledi. Genç yaşlarda başlayan ve dikkat eksikliğinin doğru beslenme ile giderilebileceğini ifade eden Elmacıoğlu, şunları ifade etti:

Bu gıdalarla unutkanlığa son!

"Balık, et, yeşil yapraklı sebzeler, lahanagiller ve tahıl içerikli beslenme şekli ile günümüzde yaygınlaşan unutkanlığın önüne geçmek mümkün. Genç yaşlarda başlayan, pek önemsenmeyen hafif unutkanlık ve dikkat eksikliği, ileride karşımıza hafıza kaybı hastalığı olarak bilinen alzhaymır olarak çıkabilir. Bu nedenle protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden oluşan beslenme programı hayatımızın her döneminde olmalıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Doğru beslenme ile beynin performansı artırılabilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN