Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlara hayati öneriler

Bazı kadınların dönemi hafif yorgunluklarla bazı kadınların ise şiddetli ağrılarla geçer ve çoğu zaman bununla nasıl baş edileceği bilinmez" diyen Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem İyibozkurt yla baş etmeni yollarını açıkladı.

Giriş Tarihi: 26.2.2016 15:36
Kadınlara hayati öneriler
''Karnın alt tarafına sıcak torba uygulamak etkili oluyor''

Uzman doktor yazılı açıklamasında kadınlara, "Ağrınızın başlayacağını hissettiğinizde uzanın, ağrı kesici alacaksanız hemen başlayın. Çünkü ağrı kesicilerin en etkili olduğu zaman ağrı başlarken aldığınız zamandır. Ağrı kesici olarak ibuprofen içeren ilaçlar ilk tercihtir. Her seferde 400-600mg ibuprofeni her 4-6 saatte bir alabilirsiniz. Naproksen içeren ağrı kesiciler de oldukça etkilidir.K arnın alt tarafını ovuşturmak ve bu bölgeye sıcak torba uygulamak oldukça etkili olabilir. Sıcak uygulaması kasların gevşemesine sebep olarak ağrıyı azaltabilir. Ilık bir duş aynı etkiyle ağrıyı azaltabilir" önerilerinde bulundu.


'Bu çaylar ağrı kesici özelliği gösteriyor


"Germe egzersizleri gibi hafif egzersizler, yürüyüş ve yoga gibi aktiviteler yararlı olabilir" önerisiyle açıklamasını sürdüren Cem İyibozkurt:

"Zencefil ve ahududu içeren içecekler ve çaylar ağrı kesici özellik gösterebilir. Bu dönemde bu tip içeceklerin tüketimi arttırılabilir. Kesin olarak gösterilmese de bazı çalışmalarda akupunkturun ağrılarına iyi gelebileceğini gösteren bazı çalışmalar yapıldı.Sigara ve alkol damarlarda daralma etkisi yaratacağından ağrıları arttırabilir.Yağ tüketimi az olan ve yeşillikten zengin beslenenlerde regl ağrılarının daha az olduğuna dair bilgiler var. Bu dönemde kan kaybı olduğu için demir içeren besinler de mutlaka daha fazla tüketilmelidir.Bu dönemde sosyalleşerek veya hobilere yönelerek ağrı algısı bir miktar yönetilebilir.Regl ağrıları fazlaysa ve diyet, beslenme değişiklikleri, ağrı kesiciler etkili olmuyorsa bir doktora mutlaka danışmak gerekiyor.Ağrılar anatomik bir problem olmadan da fazla oluyorsa doğum kontrol hapları ile kontrol altına alınabilir. Bir doktora danışarak doğum kontrol haplarına başlamak ağrıyı tümden ortadan kaldırabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlara hayati öneriler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN