Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tanı merkezi açıldı

Giriş Tarihi: 1.3.2016 10:47
Genetik Hastalıklar tanı merkezi açıldı

Türkiye'nin en kapsamlı tanı merkezlerinden biri Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmete girdi. SGK'nın karşıladığı yaklaşık 700'ün üzerinde genetik analiz, hastaların bireysel başvurularıyla bu laboratuvarda yapılabiliyor. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Zengin: "Bu merkez, sadece Numune Hastanesi hastalarına değil Ankara ili genelinde hatta ihtiyaç halinde ülkemizin tüm bölgelerinden yönlendirilecek olan hastalara da hizmet verecek"

Türkiye'nin en kapsamlı tanı merkezlerinden biri Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki Siteler Semt Polikliniğinde hizmete girdi.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin, 'nin açılışı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, genetiğin tüm tıp bilimleri içerisinde çok hızlı bir gelişme gösterdiğine işaret etti.

Açılışı yapılan merkezin test çeşitliliği açısından Türkiye'nin en kapsamlı merkezlerinden biri olduğunu anlatan Zengin,
merkezde yürütülen çalışmalarla hastaların genetik yapısını daha iyi anlayarak daha önce tanı almamış bir grup hastaya teşhis koyma olanaklarının arttığını ifade etti.

Genetik tanının hastalıkların tedavisinde en uygun ilacı bulma için de fırsatlar sunduğunu belirten Zengin, "Bugün genetik, hastalarımıza pek çok yeni imkanı sunan bir bilim haline geldi. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumunun karşıladığı yaklaşık 700'ün üzerinde genetik analiz, hastaların bireysel başvurularıyla bu laboratuvarda yapılabiliyor" bilgisini aktardı.

Genetik alanında yapılacak araştırmalarla ilgili gerekli altyapıya sahip olduklarını dile getiren Zengin, geniş çapta hastaya hizmet vermek istediklerini söyledi.

Merkezde genetik test çalışmalarının yanında hastalara danışmanlık hizmetinin sunulduğunu bildiren Zengin, "Dolayısıyla burası sadece bir laboratuvar değil aynı zamanda genetik uzmanı arkadaşlarımızın katkılarıyla bir genetik tanı, danışmanlık ve yönlendirme birimi. Bu merkez sadece Numune Hastanesi hastalarına değil, Ankara ili genelinde hatta ihtiyaç halinde ülkemizin tüm bölgelerinden yönlendirilecek olan hastalara da hizmet verecektir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genetik Hastalıklar tanı merkezi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN