Türkiye'nin en iyi haber sitesi

na yol açabilir

Aedes sivrisinek türünün taşıdığı nün, bağışıklık sisteminin sinir hücrelerine zarar vermesi nedeniyle gelişen bir tür hastalık olan Guillain-na yol açabileceği bildirildi.

Giriş Tarihi: 2.3.2016 11:19
Zika virüsü Barre sendromuna yol açabilir
Sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan bir araştırma çerçevesinde, 'nın, çevresel sinir sistemine zarar veren Guillain-na neden olabileceğine ilişkin ilk kanıt bulundu.

Araştırmada, Pasifik bölgesinde Fransız Polinezyası'nda iki yıl önce patlak veren Zika salgını dolayısıyla hastalanan 42 kişiden kan örnekleri alındı. Bu kişilerde, ün bulaşmasından yaklaşık altı gün sonra nörolojik sorunlar gözlendiği belirtildi.

Kan örneği alınan hastalardan hiçbirinin ölmediği, ancak bazılarının, hastalığa yakalandıktan birkaç ay sonra da hala yardımla yürüdüğü kaydedildi.

Araştırma sonuçlarında, bulaşan her 4 bin kişiden birinde Guillain-Barre sendromu gözlenebileceği ifade edildi.

Guillain-Barre sendromu, kaslarda güçsüzlüğe ve daha ciddi durumlarda acil bakım gerektirecek nefes alma sorunlarına neden oluyor.

Dünya Örgütü'nün (WHO) verilerine göre son haftalarda Brezilya, Kolombiya, El Salvador, Surinam ve Venezuela'da bu sendroma yakalananların sayısında artış oldu.

Mayıs 2015'te Brezilya'da başlayan salgın, sivrisinekler yoluyla neredeyse tüm Amerika kıtasına yayıldı. İlk kez 1947 yılında Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda görülen virüs, Aedes türü sivrisinekler aracılığıyla insanlara bulaşıyor. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor. Özellikle hamileleri tehdit eden virüsün Brezilya'da yenidoğan bebeklerde hızla artan mikrosefali (küçük kafa) vakalarıyla bağlantılı olduğu sanılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zika virüsü Barre sendromuna yol açabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN