Türkiye'nin en iyi haber sitesi

çektirmek zararlı mı?

Giriş Tarihi: 4.3.2016 11:39 Güncelleme Tarihi: 4.3.2016 12:40
Bel çektirmek zararlı mı?

çektirmek zararlı mı, değil mi? Bu soruyu sizler için Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor’a sorduk.

''Birçok kişi bu nedenle sakat kalmıştır''

" çekme tarihin başlangıcından beri tedavisi için en geçerli yöntem olmuştu. Türk tıbbının en önemli isimlerinden Sabuncuoğlu Şerafettin 1400'lü yıllarda yazdığı kitabında yi detaylı olarak anlatmış, hatta çizimlerle nasıl yapılması gerektiğini, göstermiştir. Edirne Müzesi'nde bu yöntemi, mankenlerle canlandırılarak sergilenmiştir. Ancak sonraki yıllarda bel çekme tedavisi son derece ilgisiz ve ehliyetsiz kişilerin eline geçince zararlı hale gelmiştir. Hatta birçok kişi bu nedenle sakat kalmıştır."

Son on yıl içinde Amerika'da bilgisayarlı makinelerle bel çekme metodunun bulunduğunu belirten Op. Dr. Aybars Akkor "DR-X 9000 adı verilen bir makineyle bel çekme tedavisi uygulanmaya başladı. Cihazın çok büyük olması, hastaların gözünü korkutuyordu, ayrıca çekme sırasında hastaya pozisyon verilemiyordu. Bel ve boyun fıtığı için de ayrı makineler kullanmak gerekiyordu. Zamanla bu cihazlardan ülkemize de gelmiş, bel çekme tedavisinde kullanılmıştır. Bu cihaz elle çekme ile kıyaslandığında fıtık tedavisinde çok başarı sağlıyordu. Böylece bel çekme zararlıdır, söylemi doğruluğunu kaybetmiş oldu."

''Bel çekme ameliyatlarında büyük aşama kaydedildi''

Tıp ve teknolojideki gelişmeler sayesinde bel çekme cihazlarında büyük aşama kaydedildiğini belirten Op. Dr. Aybars Akkor "Amerikalı ve Güney Koreli mühendisler antaljik trak ismini verdikleri bir cihaz ürettiler. Bu cihaz çok daha pratik ve hafifti, hasta oturur pozisyondayken de bel çekebiliyor. Ayrıca hem bel hem de boyun fıtığını çekmek aynı makineyle mümkün olabiliyor. Hatta hastanın fıtığı nerdeyse o tarafa doğru pozisyon verilerek de çekim yapılabiliyor. Tıp ve teknolojideki bu yeni gelişme sayesinde bel çekmek yeniden fıtık tedavisi yöntemleri arasına girmiş oldu. Ameliyat gerektirmeyen vakalarda kullanılan bu cihaz ile hastalar rahatlıkla tedavi olabiliyor, çabuk iyileşmenin ve ağrılardan kurtulmanın keyfini yaşayabiliyorlar."

''Bel fıtığı ameliyatları kolaylaştı''

ameliyatlarının da çok kolaylaştığını vurgulayan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor "Bel fıtığında ameliyat, hastanın felç olma riski varsa yapılır. Oldukça basitleşen ameliyatta işlemler ufak bir delikten girilerek gerçekleştirilir. Hasta operasyondan 2 saat sonra ayağa kalkabiliyor. Bel fıtığı ameliyatlarında birkaç teknik kullanılabilir. Klasik distektomi, endoskopik distektomi, nükleoplasti gibi. Mikro cerrahi yöntemi ile yapılan ameliyatlar daha fazla tercih ediliyor. Bu teknikte ufak bir keşiden içeri girilerek mikroskop altında çok büyük büyütmeler ve daha iyi bir aydınlatma ile ameliyat başarılı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor."

Eğer bel ve boyun fıtığı şikayeti olanlar öncelikle alanında uzman bir beyin ve sinir cerrahına giderek hastalıkları ve uygulanabilecek tedavi konusunda çok daha ayrıntılı bilgi almaları gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bel çektirmek zararlı mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN