Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem sağlık, hem de iyi bir imaj için tırnak bakımı şart

Elleriniz ve tırnaklarınız, imajınızı ele veriyor! Sağlıklı görünen ellere sahip olmak ve sosyal çevrenizde olumlu bir etki yaratmak için, el ve tırnak bakımınızı ihmal etmemelisiniz. Ayaklar için de düzenli bakım şart

Giriş Tarihi: 6.3.2016
Hem sağlık, hem de iyi bir imaj için tırnak bakımı şart
El ve ayak bakımı; kişisel bakımın vazgeçilmez bir parçası. Hem sağlığımız, hem de dış görünümümüz için çok önemli olan el-ayak ve tırnak bakımı, günümüzde imajımızı da tamamlayan bir unsur oldu. Kadınlar ve erkeklerde ellerin bakımlı olup olmadığı tırnaklardan anlaşılır. Sağlıklı ve güzel görünen eller ve tırnaklar için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. En önemlileri şöyle:
El tırnaklarına iki hafta arayla manikür uygulanması uygundur. Ancak bazı tırnak deformasyonlarında ve el-cilt problemlerinde de manikür önerilir.
Tırnaklarınızı uzun bırakıyorsanız her gün tırnak aralarını temizlemeye özen gösterin. Parmaklarınızı ağzınıza soktuğunuzda veya yara yerlerinizi kaşıdığınızda tırnak aralarına mikroplar girer ve bu bölgelere yerleşerek vücudun diğer bölgelerine sıçrar. Bu nedenle tırnaklarınızı düzenli olarak kesmeli ya da her gün temizlemeye özen göstermelisiniz.

KESMEDEN ÖNCE ILIK SUDA BEKLETİN
Tırnaklarınızı, altındaki tabakaya fazla yakın kesmemelisiniz. Ayak tırnaklarını da fazla derinden olmamak üzere düz şekilde kesmelisiniz.
Tırnaklarınızı kesmeden önce ılık suyun içinde birkaç dakika bekletin. Böylece tırnaklarınız yumuşar ve daha kolay kesilir. Tırnakları suda bekletmek, tırnakları keserken oluşan kırılma, ayrılma ve soyulma durumlarından da sizi kurtarmış olacak.
Tırnakları gelişi güzel kesmeyin. Kesimden sonra törpü ve şekillendirme cihazları kullanarak tırnaklara şekil verilmesi, bakımlı bir görünüm için önemlidir.
Yanlış tırnak kesimi nedeniyle oluşabilen tırnak batması, doktor müdahalesi gerektiren ciddi durumlara dönüşebilir. Ayak baş parmağında daha sık görülen tırnak batması rahatsızlığında ağrı ve şişlik oluşur. Zamanla enfeksiyon kapan bölge, tıbbi müdahale ile tedavi edilmektedir.
Duş sonrası etkili bir nemlendiriciyle el ve ayak tırnaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Shea yağı, gliserin, zeytinyağı ve vitamin E içeren nemlendiriciler el sağlığı için faydalıdır. Tırnak kesme işlemini de bu masajın sonrasına bırakabilirsiniz.

AYAKLARA FAZLA YÜK BİNDİRMEYİN

Tırnaklarda oluşan beyaz lekelerin nedeni genellikle yetersiz gıda alımıdır. Tüketilen gıdaların içeriğindeki mineraller, tırnakta beyaz leke oluşumunu doğrudan etkiler. Tırnakta leke oluşumunu önlemek için çinko içerikli gıdalar tüketmeye özen göstermek gerekir. İnsan vücudunda çinko eksikliği tırnaklarda beyaz lekelerin oluşmasına sebep olabilir. Yumurta, ciğer, lahana, kuruyemiş ve peynir gibi gıdalarda bolca bulunan çinko, bu gıdaları tüketmeyi sevmeyen kişilerde beyaz lekeye neden olabilir.
Ayak tırnaklarındaki batmalar, günlük hayatta zorlayıcı olabilir. Tırnak batması ağrı ve acı oluşturabilir. Fazla kilosu olan ve uzun süre ayakta kalanlarda daha sık rastlanan problemin tekrar etmemesi için ayaklara fazla yük bindirmemek gereklidir.

SOĞUK HAVALARDA ELDİVEN YAZIN GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIN

Dermatoloji Uzmanı Yard. Dr. Gökhan Okan, bakımlı ve sağlıklı eller için 10 tavsiyede bulundu:
1- KURUTMAYAN TEMİZLEYİCİLER KULLANIN: Ellerinizi kurutmayan temizleyici kullanımına önem verin. Her el yıkama sonrası ellerinizin nem kaybettiğini unutmayın.
2- ILIK SUYLA YIKAYIN: Ellerin ılık suyla, cildi kurutmayan sabunlarla yıkanmasına dikkat edilmelidir.
3- KISA BANYO YAPIN: Banyo süreleri kısa tutulmalıdır. Uzun süren banyolar, derinin daha fazla nem kaybetmesine neden olur.
4- NEMSİZ BIRAKMAYIN: Nemlendirici kullanmaya önem gösterin; ellerinizi sık sık nemlendirin.
5- ZEYTİNYAĞI VE E VİTAMİNİ: Shea yağı, gliserin, zeytinyağı ve vitamin E içeren nemlendiriciler el sağlığı için faydalıdır.
6- MUTFAKTA MUTLAKA ELDİVEN: Mutfakta sebze ve meyve doğrarken eldiven giyilmesine özen gösterilmelidir.
7- SOĞUKTAN KORUYUN: Soğuk havalarda dışarı çıkarken korunmak amacıyla mutlaka ellerin eldivenle korunmasına dikkat edilmelidir.
8- TAHRİŞ OLMASIN: Deriyi tahriş edici maddelerle (mesleki ajanlar, kimyasallar) temas etmeden önce mutlaka eldiven kullanın. Eldiven kullanarak ellerinizin zarar görmesini engelleyin.
9- KREMLERLE BARİYER KURUN: Özellikle tahriş edici maddelerle temasın fazla olduğu durumlarda bariyer kremler yararlıdır. Bariyer kremler; derinin üst tabakasında katman oluşturur ve nemlendirici özelliğinin yanında üst tabakada bariyer oluşturma özelliğinden dolayı kimyasalların içeriye girmesini engellerler.
10- GÜNEŞ KREMİ ŞART: Ellerinizin yaşlanmasını engellemek istiyorsanız, yüze uygulanan güneş koruyucuları ellerinize de uygulayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem sağlık, hem de iyi bir imaj için tırnak bakımı şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN